Percents and Proportional Relationships Worksheets and Word Wall

Taylor J's Math Materials
1.1k Followers
Grade Levels
6th - 9th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
Pages
105 pages
$27.20
List Price:
$34.00
You Save:
$6.80
$27.20
List Price:
$34.00
You Save:
$6.80
Share this resource
Taylor J's Math Materials
1.1k Followers
Also included in
  1. This resource includes all the 7th grade math review and practice you need for your classroom! Use as review, homework, or extra practice! Whatever you choose, you will save SO MUCH time with this year-long worksheet and word wall bundle! This is a NO PREP, print and go bundle that includes all 7th
    Price $101.38Original Price $202.75Save $101.37

Description

Working on a percents unit? This pack is LOADED with problems where students solve a variety of percent problems to further their understanding of percents and proportional relationships!

**SAVE 50% when you purchase the Year-Long Bundle**

This complete pack includes the following individual resources:

  1. Percents - Finding the Whole Worksheet Bundle - Students solve percent problems including part of a whole and comparison of two numbers.
  2. Percent Problems with More Than One Whole Worksheet Bundle - Students solve percent problems including markup & markdown, percent error, percent increase & decrease, simple interest, and tax & gratuity.
  3. Scale Drawings Worksheet Bundle - Students solve problems involving scale drawings.
  4. Percents with Population, Mixture, and Counting Problems Worksheet Bundle - Students solve percent problems involving population, mixture, and counting problems.
  5. Percents & Proportional Relationships Word Wall

18 skills covered!

WORKSHEET SECTIONS

  • Key Ideas: a quick recap of key vocabulary and concepts
  • Review: a review of prerequisite concepts
  • Guided Practice: step-by-step guidance through tough concepts
  • Practice: independent practice
  • Challenge: students are challenged with an extension problem

(Note: Not all worksheets include every type of section. Click on each worksheet to see individual details.)

POSSIBLE USES:

  • Guided notes
  • End-of-topic cumulative review guide
  • Extra practice for struggling students
  • Homework
  • Test prep
  • Bellringer or warm ups

(47 Student Pages; 47 Teacher Pages; 11 Word Wall Pages)

*************************************************************************************************************

YOU MIGHT ALSO BE INTERESTED IN:

- these FREEBIES

- the unit on Expressions & Equations

- the unit on Congruence

- the unit on Linear Equations

or my store for other material to supplement the 7th & 8th grade curriculum!

FOLLOW ME

Follow My Store to receive email updates on new items, product launches, and sales!

I'd really appreciate you rating the item after downloading!

TERMS OF USE

Purchase of this product entitles the purchaser the right to reproduce the pages in limited quantities for single classroom use only. Resources may only be posted online if they are behind a password protected site.

©Taylor J's Math Materials, 2018-present

Total Pages
105 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve problems involving scale drawings of geometric figures, including computing actual lengths and areas from a scale drawing and reproducing a scale drawing at a different scale.
Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically. Apply properties of operations to calculate with numbers in any form; convert between forms as appropriate; and assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies. For example: If a woman making $25 an hour gets a 10% raise, she will make an additional 1/10 of her salary an hour, or $2.50, for a new salary of $27.50. If you want to place a towel bar 9 3/4 inches long in the center of a door that is 27 1/2 inches wide, you will need to place the bar about 9 inches from each edge; this estimate can be used as a check on the exact computation.
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
Recognize and represent proportional relationships between quantities.
Identify the constant of proportionality (unit rate) in tables, graphs, equations, diagrams, and verbal descriptions of proportional relationships.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up