Personal Narrative Writing Unit BUNDLE l 15 Days

Rated 4.75 out of 5, based on 8 reviews
8 Ratings
;
Education Edventures
2.4k Followers
Grade Levels
3rd - 6th
Formats Included
  • Zip
$30.00
List Price:
$59.00
You Save:
$29.00
Bundle
$30.00
List Price:
$59.00
You Save:
$29.00
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Education Edventures
2.4k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device.  Easel by TPT is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (30)

    showing 1-5 of 30 products

    Bonus

    Personal Narrative Writing Packet - READY TO PRINT
    Also included in
    1. Do you want to save time looking for ways to teach writing? Grab this mega bundle, which includes so many fabulous activities, practice pages, graphic organizers, and more from each of my writing units. These writing units include everything you need to teach writing to upper elementary students thr
      Price $179.00Original Price $353.49Save $174.49

    Description

    This bundle includes everything you need to teach a Personal Narrative Writing Unit. Several of the resources can be used for other writing units as well. The 15-day pacing guide will make your planning super easy. Mini-lesson topics are included for each day so that your Writer's Workshop will flow smoothly.

    Get even more HUGE savings with the YEARLONG writing MEGA BUNDLE

    What's Included:

    • Pacing Guide
    • Quick Writes
    • Worksheets
    • Digital Drag and Drop Activities
    • Jamboard Class Activity
    • Graphic Organizers
    • Exemplar Text
    • Anchor Charts / Posters
    • Craft
    • Flipbook
    • Student Packets
    • Task Cards
    • Rubric
    • Self / Peer Evaluation Checklist

    Please take a look through the individual resources for more details.

    Don’t forget to leave feedback to earn TpT credits for future purchases! Every 20 credits is worth $1! Please take a moment to give a 5 star rating and comment. If you have any issues with your purchase, please utilize the Q&A section before leaving a review lower than 5 stars. I am quick to respond and will do my best to resolve the issue. I am very willing to make my customers happy :) Thanks!

    What else do you have?

    Teach Opinion Writing first with my Bundle HERE

    Click HERE to go back to my store homepage and browse the categories on the left.

    ----------------------------------

    Customer Tips:

    • Click on the above to follow my store. You will receive TpT email notifications of new products and freebies listed.
    • Leave feedback to earn credit points to save money on future products! Who doesn't love a discount?

    ----------------------------------

    Additional Licenses:

    • If your school, grade level, or department wishes to use this product, please purchase an additional license for each teacher at the significantly discounted additional license price when you checkout. Thank you for being honest. ♥

    Social Media:

    • In appreciation, follow me on instagram HERE
    • You can check out my classroom website with a "Tech Tips for Teachers" tab HERE

    ♥♥♥♥♥♥

    Thank you for visiting my store and for all you do for kids! You are appreciated!

    ♥♥♥♥♥♥

    ~ Mandy Passmore

    ~ Helping students to "PassMore"!

    Total Pages
    Answer Key
    N/A
    Teaching Duration
    N/A
    Report this resource to TPT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

    Reviews

    Questions & Answers

    2.4k Followers
    TPT

    TPT empowers educators to teach at their best.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up