Plan Your Dream Road Trip | PBL Project 6th Grade Math

Rated 4.84 out of 5, based on 61 reviews
61 Ratings
;
Transforming the Middle
3.4k Followers
Grade Levels
5th - 8th
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
28 pages
$8.00
$8.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Transforming the Middle
3.4k Followers

What educators are saying

My students loved this activity! We used it as an end-of-the-year review. It took about a week in class. I will definitely use this again this school year.
My students really enjoyed this project! It was a great way for them to apply the skills they have learned! love this PBL!

Description

This Plan Your Dream Road Trip is an engaging PBL project for your students to dive into real world Math application while practicing Math, Geography, and problem solving skills. Students will plan their road trip from start to finish in a 9 part process that includes their travel plans, mapping it out, creating an itinerary and calculating expenses, building their model, and practicing 3 6th grade Math standards (rates, area, and volume). This project based learning resource is geared towards engaging 5th-8th grade students.

About This Product:

-PDF printable

-25+ page printable PDF includes:

  • Product Overview
  • Example
  • Teacher Tips
  • All templates and student instructions
  • Grading Rubric
  • Answer Key (for Math pages)

-Perfect for 5th-8th grade

-Aligned to 6th grade Common Core Standards

-Non-editable

What are the benefits of using Transforming the Middle's Resources?

Natalie and Katy are 2 6th grade Math teachers in the classroom presently. Together, they have over 15 years of experience teaching grades K-8. The lesson(s) and activities in Transforming the Middle are what they built for their students and have used for over 4 years now. The lessons and activities in their store have impacted their students' academic growth, engagement, and mindset in Math year after year. They have built these strong foundational resources for you to take into your own classroom and use with your own teaching style so that your students can also find their love for Math.

How to get TPT credit to use on future purchases:

Go to your "My Purchases" page (make sure you are logged in).

Next to each purchase you'll see a "Provide Feedback" button.

Click it and you will be navigated to a page where you can give a rating and leave a comment for that product.

Each time you complete a feedback, TPT will give you feedback credits that you can put towards saving money on future purchases.

Total Pages
28 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Find the volume of a right rectangular prism with whole-number side lengths by packing it with unit cubes, and show that the volume is the same as would be found by multiplying the edge lengths, equivalently by multiplying the height by the area of the base. Represent threefold whole-number products as volumes, e.g., to represent the associative property of multiplication.
Apply the formulas 𝘝 = 𝘭 × 𝘸 × 𝘩 and 𝘝 = 𝘣 × 𝘩 for rectangular prisms to find volumes of right rectangular prisms with whole-number edge lengths in the context of solving real world and mathematical problems.
Find the area of right triangles, other triangles, special quadrilaterals, and polygons by composing into rectangles or decomposing into triangles and other shapes; apply these techniques in the context of solving real-world and mathematical problems.
Find the volume of a right rectangular prism with fractional edge lengths by packing it with unit cubes of the appropriate unit fraction edge lengths, and show that the volume is the same as would be found by multiplying the edge lengths of the prism. Apply the formulas 𝘝 = 𝘭 𝘸 𝘩 and 𝘝 = 𝘣 𝘩 to find volumes of right rectangular prisms with fractional edge lengths in the context of solving real-world and mathematical problems.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”

Reviews

Questions & Answers

3.4k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up