Pop Art Thanksgiving Math Fact Coloring Pages Also with Sheets for Fall Math

Rated 4.85 out of 5, based on 1743 reviews
1.7k Ratings
Art with Jenny K
35.6k Followers
Grade Levels
2nd - 6th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
36 pages
$3.99
List Price:
$5.49
You Save:
$1.50
$3.99
List Price:
$5.49
You Save:
$1.50
Share this resource
Report this resource to TPT
Art with Jenny K
35.6k Followers
Also included in
  1. Pop Art Math Fact Review Coloring Sheets BUNDLE including design sets for all major holidays—to use in your classroom ALL YEAR LONG.Over 160 sheets in all! Holiday sets included:Back to School (school in general), HalloweenThanksgivingFallHolidaysWinterValentine's DaySt. Patrick's DaySpringEasterEar
    Price $29.99Original Price $54.90Save $24.91

Description

Thanksgiving-themed and fall-themed coloring sheets for addition, subtraction, multiplication, and division. Combine math with art for a win-win lesson! Art integration is one of the most effective ways to engage students. I have created this product using my popular “pop art” images. You will find that I have filled each image with patterns and then added math problems into the various shapes and patterns.

This resource is part of the Math Fact Pop Art Coloring Sheet Bundle for the entire year (10 sets included).

I have included addition up to 20, subtraction from as high as 25, and multiplication and division that review all the times tables from the 2s to the 9s. Instead of creating two separate products to break up the addition/subtraction and multiplication/division, I’ve included them ALL in this one product at the same price as an individual set. There is something in here for everyone!

These math sheets are a great review of math facts and are also great for “discreet” differentiation. As the teacher, you know which students need a challenge and can do the division sheets and which students might still be struggling with subtraction. You can give out these sheets, and all kids can work on their level.

I have also included writing prompts so when students finish early, they can write about the upcoming holiday...and in my fashion, I had to also include one of my signature interactive coloring sheets in case you’ve never used them with your students!

I loved using these in my classroom, and I can't wait for you to as well! Help me keep the price low by purchasing additional licenses for any teacher you would like to share this lesson with.

I also have a set of these math practice coloring sheets in Christmas/Holiday-themed designs.

Also, please check out my other Thanksgiving activities, including how to create a cool Pop Art turkey and a unit on how to make Thanksgiving placemats. Or get all of my Thanksgiving activities in a single bundle!

And, to see my Interactive Coloring Book with over 80 holiday images click HERE.

If you like these math sheets, I have them in other holiday themes as well:

Please click the "Follow Me" button on this page to keep updated on all my new offerings!

Thank you for supporting my work and infusing your classroom with art!

Jenny K.

***************************************************************************

Let's Connect

My BLOG

Pinterest

Instagram

Facebook

Twitter

**************************************************************************

Sign up HERE to join my mailing list, and I’ll send you my kindness coloring sheets as a ‘thank you.’ I love to spoil my e-mail subscribers by sending exclusive freebies, tips, and tricks, as well as special announcements of sales—not to mention that after you join, you’ll get invited to my “Subscribers Library” of freebies. 

**************************************************************************

TERMS OF USE:

The purchase of this product is for one license and is for PERSONAL USE ONLY.

©Copyright 2015 Art with Jenny K.® ALL RIGHTS RESERVED. Permission is granted to copy pages specifically designed for student or teacher use by original purchaser or licensee. The reproduction of any part of this product is strictly prohibited. Copying any part of this product and/or placing it on the internet in any form (even a personal/classroom website) is strictly forbidden. Doing so is a violation of the Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

**************************************************************************

If you like my work, please help me keep the price low by purchasing additional licenses for any teacher you would like to share this lesson with. Extra licenses are discounted.

Total Pages
36 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Add and subtract within 20, demonstrating fluency for addition and subtraction within 10. Use strategies such as counting on; making ten (e.g., 8 + 6 = 8 + 2 + 4 = 10 + 4 = 14); decomposing a number leading to a ten (e.g., 13 - 4 = 13 - 3 - 1 = 10 - 1 = 9); using the relationship between addition and subtraction (e.g., knowing that 8 + 4 = 12, one knows 12 - 8 = 4); and creating equivalent but easier or known sums (e.g., adding 6 + 7 by creating the known equivalent 6 + 6 + 1 = 12 + 1 = 13).
Fluently add and subtract within 20 using mental strategies. By end of Grade 2, know from memory all sums of two one-digit numbers.
Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.

Reviews

Questions & Answers

35.6k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up