Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Problem Solving Using the UPSE Method - Decimal Operations

Problem Solving Using the UPSE Method - Decimal Operations
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
3 ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

152 KB
Product Description
As a child, I always struggled with problem solving. In fact, I dreaded problem solving in math. I didn't want my students to feel this way, so I introduced them to the UPSE method. This is a graphic organizer that they use with every word problem that they encounter, and it has worked wonders! It is a simple concept, but it helps students really think about and analyze a word problem. It has been very successful in my classroom!

This bundle includes a PowerPoint lesson that teaches students about the UPSE method. I also included a sheet that students can fill in during the lesson. I usually model the first problem or two and then allow them to work in partners or independently to solve the rest. There are 6 word problems includes in the lesson and sheet (with answer key), but it usually takes students an entire class period to work through them because they are focused on truly understanding what the problem is asking.

*The problems in this lesson include: adding, subtracting, multiplying, dividing, and ordering decimals*

If you like this activity, check out: Problem Solving Using the UPSE Method - Multiplication and Division>

*****************************************************************************

Take a look at my other fifth grade math lessons:

Decimals Bundle (NBT Standards)
Measurement (MD Standards)
Whole Number Division (NBT Standards)
Coordinate Planes and Numerical Patterns (OA Standards)
Line Plots (MD Standards)
Volume (MD Standards)
Geometry (G Standards)
Fractions Bundle (NF Standards)
Fifth Grade Constructed Response Sheets

SAVE with Bundles:

Math Interactive Notebook Bundle
Math PowerPoint Lessons Bundle
5th Grade Math Units for the YEAR

*****************************************************************************

Customer Tips:

Earn TPT Credits for future purchases

• Go to your “My Purchases” page and click on the “Provide Feedback” button.

To learn about future sales, new products, and FLASH FREEBIES:

• Click the green star next to my store logo.

• Follow Me on Facebook

If you need to contact me, please send me an email at lovelearningtpt@yahoo.com


©LoveLearning2015
Redistributing, editing, selling, or posting this resource on the internet (including your classroom website) are strictly prohibited. Violations are subject to penalties of the Digital Millennium Copyright Act. If you would like to share this product with colleagues, please purchase the multiple user license.
Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
50 minutes
Report Copyright Infringement
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.00
Digital Download
Add one to cart
avatar

Love Learning

2,875 Followers
Follow

Advertisement

Advertisement

$2.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up