Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy

Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
Grade Levels
6th, 7th, 8th
Common Core Standards
Product Rating
3.3
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.37 MB   |   6 pages

PRODUCT DESCRIPTION

6 PODS for kids with ample space to work out. Spilt into steps for easy instruction for large group, small group or intervention.

All are fairly simple problems that students can solve WITHOUT calculators. The idea is to get the process across with easy problems so that students can replicate the process with tougher problems.

#1 Unit Rate with Fractions - whole number & fraction
#2 Unit Rate with Fractions - two fractions
#3 Unit Rate with Fractions - mixed numbers
#4 Unit Price
#5 Better Buy
#6 Unit Rate converting with different units
Total Pages
6
Answer Key
N/A
Teaching Duration
30 Minutes

Average Ratings

3.3
Overall Quality:
3.3
Accuracy:
3.3
Practicality:
3.3
Thoroughness:
3.3
Creativity:
3.3
Clarity:
3.3
Total:
2 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (23 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy