Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students

Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Product Comparison and Unit Cost for Middle School Students
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
3.9
3 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

559 KB
Share
Product Description
Product Comparison and Unit Cost

Student Directions:
Two sizes of 4 different products are given. Choose a product information card and a matching question card. Based on the information given on the product card, answer the questions on the question card.

Sample of Question Card
Cheerios®
Small Box
What is price of the Cheerios®?
How many grams are in the box?
What is the cost per gram in the box?
How many servings are in the box?
How many grams/serving in the box?
What is the cost per serving in the box?
Large Box
What is price of the Cheerios®?
How many grams are in the box?
What is the cost per gram in the box?
How many servings are in the box?
How many grams/serving in the box?
What is the cost per serving in the box?
Larissa eats 1.5 servings of Cheerios® every day for 3 weeks. How much did Larissa spend on Cheerios® if she bought the small boxes of Cheerios®?
How much did she spend if she bought the large boxes?
Which one is the better buy?



Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$5.50
Digital Download
More products from Texas Math Turtle
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$5.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up