Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems

Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
Proportions Solve and Snip® Interactive Word Problems
File Type
PDF (490 KB|8 pages)
Standards
$1.20
Digital Download
List Price:
$1.50
You Save:
$0.30
$1.20
Digital Download
List Price:
$1.50
You Save:
$0.30
Also included in:
  1. Solve and Snips are Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core that each include 10 Word Problems and self-checking answer choices to use in your classroom.In each Solve and Snip students will read a word problem and use the second column to show their work to solve t
    $69.00
    $44.16
    Save $24.84
  2. Solve and Snips are Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core that each include 10 Word Problems and self-checking answer choices to use in your classroom.In each Solve and Snip students will read a word problem and use the second column to show their work to solve t
    $54.00
    $34.56
    Save $19.44
  3. Solve and Snips are Interactive Practice Problems for skills aligned with math standards that each include 10 word problems and self-checking answer choices to use in your classroom.In each Solve and Snip students will read a word problem and use the second column to show their work to solve the pro
    $133.50
    $68.80
    Save $64.70
  • Product Description
  • Standards
"Solve and Snip" include Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core.

In the Proportions Solve and Snip students will read a proportional word problem and then set up the proportion in the show work area. Then once they have solved their problem, they will find the correct answer in the solutions bank and glue it in the answer column for the correct problem.

Included are:
-2 Pages of Proportions "Solve and Snip" practice problems (set of 10)
-1 page of Solutions (4 per page)
-Answer Key

Aligned to TEKS for 6.2c, 6.3a, 6.3b, 6.3c, 7.2d, and 7.3b as well as Common Core State Standards (CCSS) for 6.RP.1, 6.RP.2, 6.RP.3b, 7.RP.1, 7.RP.2a and 7.RP.2c.

Also available in the Solve and Snips Bundle! One price for all CURRENT and FUTURE Solve and Snips by Smith Curriculum and Consulting!

***********

Click here to visit my teaching blog, Smith Curriculum and Consulting

Please email me here with any questions or comments.

Personal Copyright: The purchase of this product allows you to use these activities in your personal classroom for your students. You may continue to use them each year but you may not share the activities with other teachers unless additional licenses are purchased. Please contact me via email for additional licenses. Site and District Licenses are also available.

4mulaFun®, Flippables®, Solve and Snip®, and Interactivities® are trademarks of Smith Curriculum and Consulting (formerly FormulaFun Inc. dba 4mulaFun), and are registered in the United States and abroad. The trademarks and names of other companies and products mentioned herein are the property of their respective owners. Copyright ©2011-2016 Smith Curriculum and Consulting All rights reserved.

DISCLAIMER: With the purchase of this file you understand that this file is not editable in any way. You will not be able to manipulate the lessons and/or activities inside to change numbers and/or words.
Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Represent proportional relationships by equations. For example, if total cost 𝘵 is proportional to the number 𝘯 of items purchased at a constant price 𝘱, the relationship between the total cost and the number of items can be expressed as 𝘵 = 𝘱𝘯.
Decide whether two quantities are in a proportional relationship, e.g., by testing for equivalent ratios in a table or graphing on a coordinate plane and observing whether the graph is a straight line through the origin.
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Total Pages
8 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up