RATIOS & PROPORTIONS BUNDLE Task Cards, Error Analysis, Graphic Organizers

Rated 4.89 out of 5, based on 100 reviews
100 Ratings
;
Exceeding the CORE
5.7k Followers
Grade Levels
6th - 8th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
43 pages
$13.60
List Price:
$17.00
You Save:
$3.40
Bundle
$13.60
List Price:
$17.00
You Save:
$3.40
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Exceeding the CORE
5.7k Followers
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device.  Easel by TPT is free to use! Learn more.

What educators are saying

Use this every year to supplement our textbook and it always helps students reach success in ratios and proportions. Thanks so much!

Products in this Bundle (5)

    Also included in
    1. * Featured in the TPT Newsletter * Best Seller *7th Grade Math STANDARD BASED Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Coloring Activities, Guided Notes available to PRINT AND DIGITALThis is a GROWING BUNDLE
      Price $165.00Original Price $219.65Save $54.65
    2. This is a Middle School MATH GROWING BUNDLE of 6 - 8 GRADE MATH Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Guided Notes, Classwork and Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Color by Number Pages {OVER 187 Resources}...... PLUS ALL FUTURE 6-8th G
      Price $468.00Original Price $669.55Save $201.55

    Description

    RATIOS & PROPORTIONS BUNDLE - Task Cards, Error Analysis, Graphic Organizers, Maze, Riddle, Color by Number. Doodle Notes

    This BUNDLE includes 40 task cards, 10 error analysis activities and 10 problem solving graphic organizers, 5 doodle notes, 1 maze, 1 riddle, and 1 coloring page (over 110 skills practice and real-world word problems). The resources in this bundle are perfect for warm-ups, cooperative learning, spiral review, math centers, end of year review, assessment prep and homework.

    Please click on each component for a detailed description of what is included in this bundle.

    This unit resource bundle includes:

    40 Ratios & Proportional Reasoning TASK CARDS

    Each task card has a real-world word problem. Students can work on these cards individually, with partners or in groups.

    10 Ratios & Proportional Reasoning ERROR ANALYSIS

    Each page has a real-world word problem that is solved incorrectly. Students have to identify the error, provide the correct solution and share a helpful strategy for solving the problem.

    10 Ratios & Proportional Reasoning PROBLEM SOLVING GRAPHIC ORGANIZER

    Each worksheet presents students with a real-world problem. Students must then organize the information using a problem solving graphic organizer. Students are prompted to identify the important information in the word problem, solve, justify their work and explain their solution.

    5 Ratios & Proportional Reasoning DOODLE GUIDED NOTES

    These guided notes include essential vocabulary, key concepts and practice questions. Students answer the questions, and then color, doodle or embellish these notes. These doodle notes are perfect for interactive notebooks or mini-anchor charts.

    3 Complex Fractions to Unit Rate FUN ACTIVITIES

    A maze, riddle and coloring page is also included. All 3 of these activities allow students to practice this skill while incorporating fun into the classroom!

    Be sure to download the sample for a full overview of what you get.

    Topics included:

    ✔ rates

    ✔ unit rates (with decimals and complex fractions)

    ✔ slope

    ✔ direct variation

    ✔ proportional and non-proportional relationships

    ✔ constant rate of change

    ✔ writing proportional equations

    *Current Value: $17 (Savings of 20%)

    This resource is aligned with :

    *7.RP.1- Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems.

    *7.RP.2 - Recognize and represent proportional relationships between quantities.

    ---------------------------------------------------------------------------------------

    This resource is included in the following bundle(s):

    * 7th Grade Math MEGA BUNDLE

    * Middle School Math MEGA BUNDLE

    More 7th Grade Review:

    * 7th Grade Math Common Core TASK CARDS { BUNDLE }

    * 7th Grade Math Common Core ERROR ANALYSIS { BUNDLE }

    * 7th Grade Math Common Core PROBLEM SOLVING with GRAPHIC ORGANIZER { BUNDLE }

    * 7th Grade Math Common Core WEEKLY/DAILY REVIEW WARM-UPS

    * 7th Grade Math Common Core STANDARDS-BASED ASSESSMENTS

    If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

    FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

    FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

    FOLLOW me on Pinterest!

    © Exceeding the CORE. All rights reserved. Please note - this resource is for use by one teacher only. Additional teachers must purchase their own license. Copying, editing, selling, redistributing, or posting any part of this product on the internet is strictly forbidden. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

    Total Pages
    43 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this resource to TPT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
    Recognize and represent proportional relationships between quantities.
    Decide whether two quantities are in a proportional relationship, e.g., by testing for equivalent ratios in a table or graphing on a coordinate plane and observing whether the graph is a straight line through the origin.
    Identify the constant of proportionality (unit rate) in tables, graphs, equations, diagrams, and verbal descriptions of proportional relationships.
    Represent proportional relationships by equations. For example, if total cost 𝘵 is proportional to the number 𝘯 of items purchased at a constant price 𝘱, the relationship between the total cost and the number of items can be expressed as 𝘵 = 𝘱𝘯.

    Reviews

    Questions & Answers

    5.7k Followers
    TPT

    TPT empowers educators to teach at their best.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up