Ramps, Pulleys and Forces - Google Slides and PowerPoint Lesson Package

Rated 5 out of 5, based on 3 reviews
3 Ratings
Teach With Fergy
5.8k Followers
Grade Levels
10th - 12th, Higher Education, Adult Education, Homeschool, Staff
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
$4.78
List Price:
$5.97
You Save:
$1.19
$4.78
List Price:
$5.97
You Save:
$1.19
Share this resource
Report this resource to TPT
Teach With Fergy
5.8k Followers
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).
Also included in
  1. The Unit Package includes a complete lesson set for a unit on Motion and Forces. Within the unit package, you'll find the lessons, activities, and a full, day-by-day breakdown of how I teach this unit in my own classroom. Each lesson comes in Office and Google formats and includes the presentation (
    Price $33.98Original Price $84.14Save $50.16
  2. This physics package includes a full lesson set for a complete unit on Forces (Dynamics). Within the unit package, you'll find the lessons, activities, and a full, day-by-day breakdown on how I teach this unit in my own classroom. Included in the package:5 weeks of teaching material5 Lessons each co
    Price $27.18Original Price $66.79Save $39.61
  3. This Physics I Curriculum takes you day-by-day through the materials I use to teach my physics 1 (grade 11 physics) students. It includes all the lessons, activities, quizzes, and tests I use to teach my students.Your bundle also includes a complete, day-by-day walkthrough that I use to teach my cla
    Price $138.38Original Price $345.11Save $206.73
  4. This Physics 2 Curriculum takes you day-by-day through the materials I use to teach my physics 2 (grade 12 physics) students. It includes all the lessons, activities, quizzes, and tests I use to teach my students.Your bundle also includes a complete, day-by-day walkthrough that I use to teach my cla
    Price $123.98Original Price $291.15Save $167.17
  5. This Physics 1 and 2 Curriculum takes you day-by-day through the materials I use to teach my physics to my high school students (grade 11 and 12 physics) students. It includes all the lessons, activities, quizzes, and tests I use to teach my students.Your bundle also includes a complete, day-by-day
    Price $256.78Original Price $595.90Save $339.12

Description

This TWO-DAY Ramp and Pulley lesson package has worked very well for my students and will allow yours to also grasp this very difficult concept. It begins by introducing Tension and teaches your students how to solve Atwood Machine Problems as well as Ramp and Pulley Problems with Friction.

Within the lesson, there are many opportunities for students to test their knowledge through "Check Your Understanding" slides with the teacher version containing the answers. It includes the lesson (student and teacher versions of the presentation), a worksheet with an answer key, an auto-graded Exit Ticket, and a student lesson handout as a document. The presentation is fun and applicable with many opportunities for inquiry-based learning and discussion.

In order, the lesson covers:

  • Tension
  • Pulleys
  • Solving Atwood Machine Problems
  • The Ramp
  • Solving Ramp Problems with Friction

Included in the lesson package is:

  • The teacher version of the presentation
  • The student version of the presentation
  • Worksheet with answer key
  • An auto-graded Exit Ticket and a separate quiz with an answer key
  • Student lesson handout

--------------------------------------------

Google and Distance Learning Ready

  • This lesson includes both Office and Google formats for ALL resources. The presentation is in PowerPoint and Google Slides while all documents contain Word and Google Doc versions.
  • Your resource is perfect for distance learning and integrates seamlessly with Google Classroom as I've included a link that will automatically create a copy of the resources and put them directly into your Google Drive with one click.
  • Purchase --> Open --> Click --> Assign to your students

Having both options allows you to use either without worrying about formatting issues as all the work has already been done for you. It safeguards you in case your department or school decides to go Google 100% and allows you as well as your students to access everything no matter where you are or what kind of equipment is being used.

The student version of the presentation contains multiple blanks that need to be filled in throughout the lesson. These blanks are conveniently underlined and bolded on the teacher copy. I have found this to be the most effective means of keeping my students engaged and active without having them write everything out. This also leaves more time for discussion and activities.

I also have a range of assignments and lessons/units from other grade levels at my store. Please CLICK HERE to have a look around and don’t forget to follow if you like what you see.

Total Pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 hours
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

5.8k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up