Rates and Ratios Test

Rates and Ratios Test
Rates and Ratios Test
Rates and Ratios Test
Rates and Ratios Test
Rates and Ratios Test
Rates and Ratios Test
Rates and Ratios Test
Rates and Ratios Test
Created ByActis Standard
Subject
Grade Levels
Resource Type
File Type
PDF (912 KB|9 pages)
Standards
$5.00
Digital Download
You can add an interactive layer to this PDF and assign it to your students through Google Classroom. Learn more
Share this resource
More products from Actis Standard
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$5.00
Digital Download
  • Product Description
  • Standards
NEW for 2017: Revised grading rubric! A cleaner look that's more user intuitive, while still providing powerful feedback to students.

This 18 question test addresses naming ratios, calculating unit rates and using equivalent rates to solve problems. It is the best test you will find anywhere to assess how well your students understand rates and ratios. Here's why:

1. All multiple choice: Quick and easy to grade! Yet evidence of correct work must be shown to receive credit.

2. Plenty of space to show work, for every problem, right on the test.

3. Tiered difficulty of questions for each operation (Type 2: Basic Question, Type 3: Word Problem or increased difficulty, Type 4: Unique situation requiring the skill)

4. A standards-based rubric is provided to identify levels of understanding for each topic based on the accuracy of specific questions. The test is very accurate at identifying true mastery.

5. The innovative feedback system greatly diminishes grading time, allows for student reflection and targets learning. A UPC code is provided below each question to give very specific feedback while eliminating the need for lengthy comments. A "U" identifies an understanding concern, a "P" highlights a precision mistake in the calculation and a "C" identifies a lack of communicating thinking.

6. Color coded answer keys with all work are provided for easy identification of mistakes.

The license is intended for one teacher and all of their classes. Please purchase additional licenses for each additional teacher planning on using these materials in your building. Thanks!

Like what you see?

Follow my store, "Actis Standard". I continuously post new material and soon the entire 6th grade Common Core math curriculum will be posted! Purchase individual practice pages, notes, activities and tests or buy entire units.

All Actis Standard assignments are custom created questions that go deeper than your typical drill-and-kill type of worksheet. I created these questions to address every nuance of the objective, which are rooted in the Common Core Standards. The practice is presented to students in a friendly non-intimidating, easy to read format. Space is provided for work and all of the answer keys are included! The answer keys even have work included to demonstrate the type of work your student should be producing. Practice tutorial videos are included for free!
Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Total Pages
9 pages
Answer Key
Included with rubric
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up