Teachers Pay Teachers

Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle

Grade Levels
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
39.82 MB   |   75 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This bundle is awesome! Included in this bundle are all of my ratio, rate, unit rate, and proportional reasoning products. I love bundles because bundles = savings! By buying this bundle you save $5.00!! This bundle includes the following 9 products:

Rate, Unit Rate, Unit Cost, d=rt,Task Cards
Rate and Unit Rate Power Point
Rate and Unit Rate Foldable Interactive Notebook
Ratio Foldable Interactive Notebook
Ratio Task Cards
Distance, Rate, and Time Formula: Power Point Lesson
Proportions: How can we solve proportions using equivalent fractions?
Proportions: Solving Proportions Using Unit Rate
Ratios, Rate, Unit Rate: Assessment Review/Test Prep



** All of my percent products are included in my percent bundle. Visit my store to check out the percent bundle!

Check out my other bundles and products!
Here are the detailed descriptions for each product.


Rate, Unit Rate, Unit Cost, d=rt,Task Cards

This is a fantastic set of task cards for your classroom. There are 32 task cards in this set. Questions on rate, unit rate, unit cost, and the d=rt formula are included in this set. Most of the questions are word problems. I have also included the answer sheet and answer key.

My Task Cards can be used to reinforce concepts, individual student practice, pair share activities, and assessment prep.

I highly recommend printing these task cards on card stock in color. Students find them more interesting and exciting when they see the color clip art. Laminate them if possible so that they can be used for years.

Rate and Unit Rate

This is a fantastic power point that I just used with my class. It covers the concept of rate, unit rate, and unit price. The power point can be used to teach a whole class or used independently by students. I have included partnering (pair share) opportunities. There are plenty of practice problems, word problems, graphic organizer, and a sum it up. Answers fly in when students have completed the problems with a click. The whole lesson is here!

Included are black and white printables that can be used with the power point.

Also included is one of my favorite group activities. Directions are provided. The activity reinforces the concept and makes real world connections.

All of my power points are common core aligned.

Rate and Unit Rate Foldable Interactive Notebook

I love this foldable!! What a great way to start your lesson or sum it up! This foldable can be glued right into any notebook. The pictures show it folded and opened. Flaps fold on lines and back center is glued down. Answer key included.

In this foldable students are asked to:

Write a ratio for each rate
Find the unit rate
Identify unit rates
Compare unit rates and find the better buy
Use and create a model to find a unit rate
Identify key words that describe one

Common Core Aligned:6.RP.2; 6.RP.3; 6.RP.3b


Ratio Foldable Interactive Notebook


I love this foldable!! What a great way to start your lesson or sum it up! This foldable can be glued right into any notebook. The picture shows the inside. Flaps fold on lines and back center is glued down. There is also two back sections. I included some pictures of it folded in the zip file.

In this foldable students are asked to:

Write a ratio three ways
Compare part to part ratios
Compare part to total ratios
Compare total to part ratios
Draw ratio relationships
Describe ratio relationships

Common Core Aligned: 6.RP.A.1


Ratio Task Cards

These ratio task cards are fantastic!! My students needed some extra practice with ratios and tape diagrams so I created these cards. They include 24 cards, answer sheets, partner recording sheet, and an answer key. Your students will love working with these task cards.

They are aligned to the following Common Core Standards: 6.RP.1; 6.RP.3a

Topics Covered:

Writing a ratio
Drawing a ratio
Writing ratios 3 ways
Word Problems
Tape Diagram Problems
Writing a real-world context for given ratios
Describing ratio relationships

My Task Cards can be used to reinforce concepts, individual student practice, math centers, stations, pair share, early finishers, and assessment prep.

Distance, Rate, and Time Formula: Power Point Lesson
I love using this power point to introduce the distance, rate, and time formula. The power point includes note taking opportunities, a graphic organizer, practice questions, and partner work.

All of my power points are common core aligned.


Proportions: How can we solve proportions using equivalent fractions?

This is a great power point that I use with my whole class. It explains how when two ratios are equivalent they form a proportion. During the power point there is the opportunity to find out if proportions are equivalent by using cross products. Steps and extra examples are included.

All my power points are common core aligned.

Proportions: Solving Proportions Using Unit Rate

This is a great power point that can be used with a whole class or by individual students. It includes many word problems involving unit rate. All answers fly in with just a click! I usually solve the first few with the class and then ask the students to solve the rest with their partner during pair share. The sum it up, asks students to create their own unit rate problems.

All my power points are common core aligned.


Ratios, Rate, Unit Rate: Assessment Review/Test Prep
his is an awesome power point presentation to use with your class to review ratios, rate, and unit rate. I created this assessment review for my 6th grade class, but it could also be used in other grades as well. This power point could be used before the state assessments, for AIS classes, test prep, or practice at the end of your unit. It can be used with a whole class or by individual students. The answers fly in with just a click. All of my items are common core aligned.

Check out my other bundles and products!!



Total Pages
75
Answer Key
Included
Teaching Duration
Lifelong Tool

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
35 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$18.00
Digital Download
List Price: $23.00
You Save: $5.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (783 Followers)
$18.00
Digital Download
List Price: $23.00
You Save: $5.00
ADD ONE TO CART
Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle
Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle
Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle
Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle