Ratio Tasks and Projects

Ratio Tasks and Projects
Grade Levels
Resource Type
File Type

Zip

(1 MB)
Product Rating
Standards
4 Products in this Bundle
4 products
  1. This Ratio Task compares tables and Graphs. IT can be used as an assessment or as a task to help discover learning Questions help students critically compare tables and coordinate plane graphs.
  2. Use this task as an assessment, or as a discovery task.- students will compare ratios from a coordinate plane graph to that of a table. - Filling in missing links to table- filling in added coordinate planes.
  3. Students draw to scale their Dream Room.They must create a ratio scale and find the dimensions for each.They will find area and volume when necessary.Rubric included.
  4. Great Extension for Students who need a bit more challenge.Create a 3d model to scaleRubric included.
  • Bundle Description
  • StandardsNEW

These vary in level which would make for great differentiation. Have students complete the task at their level.

- two tasks that can be used as discovery, or assessment, or a teaching tool

- two projects that are similar but vary at difficulty

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$4.00
Bundle
List Price:
$5.25
You Save:
$1.25
Share this resource
Report this resource to TpT
More products from Nate Springer
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up