Ratios Notes

Ratios Notes
File Type

PDF

(247 KB|4 pages)
Product Rating
4.0
(1 Rating)
Standards
Also included in:
  1. Need printable math notes? These Middle School Math Notes are the perfect solution for taking notes in math! Each notes activity has three options for differentiation. Students can take their own notes, use scaffolded notes, or can have notes provided for them. This is a COMPLETE bundle of 6th Grade
    $79.50
    $45.00
    Save $34.50
  2. The 6th Grade Math Curriculum is a COMPLETE Bundle that includes all Interactive Math Notebook Activities, Math Station Activities, Math Notes, NO PREP Math Packets, Write the Room with Math, & Card Sort Activities for 6th Grade Math in my store.Resources Included:✔Card Sorts Grade 6 BUNDLE✔Math
    $470.50
    $250.00
    Save $220.50
  • Product Description
  • StandardsNEW

This math notes activity is intended to help students understand the concept of a ratio, use ratio language, understand the concept of a unit rate, use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems.

FEATURES:

  • Printable to engage students in note taking
  • Teacher facilitated activity for 15-20 minutes of classroom time
  • PRINT & GO teach notes that are ready with NO PREP
  • Directions for using Math Notes in your classroom
  • Three Options for scaffolding

INCLUDED:

  1. Cover for Notes
  2. Notes Page
  3. Scaffolded Notes Page
  4. Blank Notes Page

************************************************************************************************************************************************************************************

LEAVE FEEDBACK on this product and earn 1.5 TPT credits to use on future purchases!

FOLLOW ME to get new product notifications, SALE notices, and freebies!

This purchase is for ONE teacher ONLY. Additional teachers must purchase their own license. You may not upload this resource to the internet in any form. If you are a coach, principal or district interested in purchasing several licenses, please contact me for a district-wide quote at kellymccowntpt@hotmail.com

For more teaching ideas visit www.kellymccown.com.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Total Pages
4 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$1.50
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
Kelly McCown

Kelly McCown

2,855 Followers
Follow
More products from Kelly McCown
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up