Ratios & Rates Digital Pixel Art | Equivalent Ratios

Rated 4 out of 5, based on 1 reviews
1 Rating
;
Congruent Math
273 Followers
Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Google Drive™ folder
$3.99
$3.99
Share this resource
Report this resource to TPT
Congruent Math
273 Followers
Made for Google Drive™
This resource can be used by students on Google Drive or Google Classroom. To access this resource, you’ll need to allow TPT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.
Also included in
  1. This bundle includes two products with a total of 4 pixel arts (self checking google sheets) related to ratios and proportional relationships word problems and tables. Great for sub plans, reviews, and more! This bundle covers the five common core standards for sixth grade:6.RP.1 Understand the conc
    Price $5.99Original Price $7.98Save $1.99
  2. This BUNDLE contains 24 fall themed pixel art activities, great for Thanksgiving, Fall (Autumn), and Halloween as students practice a wide variety of 6th grade math topics, including ratios, rates, percentages, expressions, and area of polygons! Great for sub plans, independent practice, reviews, a
    Price $28.73Original Price $47.88Save $19.15
  3. This BUNDLE contains 51 fall themed pixel art activities, great for Thanksgiving, Fall, Halloween and more as students practice a wide variety of 6-8th grade math topics. Great for sub plans, independent practice, reviews, and more!Each pixel art activity is a self-checking Google Sheet. Students pr
    Price $50.38Original Price $100.75Save $50.37

Description

Engage your students with these pixel art activities and practice solving ratios and rates tables and word problems to generate equivalent ratios. Students will use their skills of equivalent ratios to find missing values in ratio tables as well as solve rates word problems. It's great as sub plan, review lesson, or independent practice!

Each of the two pixel arts is a self-checking Google Sheet themed after fall, Halloween, and Thanksgiving. However, the image is versatile enough that it may be used at any time in the school year. Students practice a series of problems, and get immediate feedback as they go. Correct answers turn green and incorrect answers stay red. As students type in correct answers, a mystery picture appears. The Google Sheets are all self checking & digital, so it can easily be assigned through Google Classroom or any online learning platform.

There's no prep required. This is great for virtual or in person learning!

What’s included?

There's 2 pixel art Google Sheets, with 18 problems total, along with an answer key and directions for reference:

  • Google Sheet #1 (9 problems): Equivalent Ratios and Ratio Tables (find missing values in the table)
  • Google Sheet #2 (9 problems): Solve Ratios and Rates Word Problems.
  • Answer Key (PDF)

You can assign the Google Sheets separately or both at once depending on your preferences and skills that your students are working on.

More pixel art...

Before you go…

  • Please leave a review. TPT gives you credit for reviewing paid products that you can use for future TPT purchases. Thanks!
  • Stay updated. Follow the store to stay updated on new activities and freebies!
  • Join the community. Join us on Instagram and Pinterest for ideas and highlights.

Each purchased license is for use in a single classroom. If you’d like to share with other teachers, please buy additional licenses. Thanks![Fall] One Step Equations with Positive Solutions — 2 Self-Checking Pixel Art

Total Pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.

Reviews

Questions & Answers

273 Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up