Ratios and Proportional Relationships Task Cards - 6.RP, 7.RP Math Stations

Rated 4.92 out of 5, based on 254 reviews
254 Ratings
;
Amy Harrison
6.6k Followers
Grade Levels
6th - 8th
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
17 pages
$3.50
$3.50
Share this resource
Report this resource to TPT
Amy Harrison
6.6k Followers
Also included in
  1. Your restless middle school math classes will LOVE task cards and station rotations. Let's face it - most students can't stand sitting in their desks all day. You want the cure for those tapping feet? Get them up and moving and watch their brains start moving too. Task cards make practice and re
    Price $39.99Original Price $66.23Save $26.24

Description

Ratios and Proportions are very challenging topics for many students. This stations activity makes a difficult topic easier! With a variety of different problems, it’s a great way to warm up or review before a test. It’s a fun, engaging activity that will get the students’ bodies and brains moving simultaneously!

Proportional reasoning is a difficult skill, and this activity helps develop that skill by providing a variety of questions in a variety of forms. It also allows the students to collaborate!

This mixed review will also help you zero on in where some of your students may need assistance within this topic!

Contents:

  • Common Core Math Standards from 6.RP and 7.RP
  • 20 stations total
  • Two size options - 2 per page or 4 per page
  • Two color options - Rainbow Border or "Ink Saver" Black & White
  • Student Recording Sheet
  • Answer Key

HOW CAN YOU USE THIS ACTIVITY?

Cut out and laminate stations so you can use them every class period and every year!

I typically have students work in partners, but BOTH of them have to fill out the student information sheet, showing work. Students could also work individually. Working with more than one person gets too crowded, and some students skate by without participating at all.

Each group will start at a station. They will be given a certain amount of time to complete each task. At the end of the time, they will switch to the next station. Example: If a student starts at station 1, they will go to station 2. If they are at station 20, they will go to station 1

There should never be more than two people at a station (unless you have more than 40 students…)

Encourage (or require) students to write down EVERY problem so that if they run out of time on one station, they can finish earlier problems at another station.

Give students a specific time to complete each task. (1-2 min) Use a timer that goes off to help students know when to switch stations. This way, when the timer goes off, students will just get up and move without direction. Determine the amount of time based on the skill set of each group. I give some classes more time than others if needed. If I start with 2 minutes and all of the students are finishing quickly, I will decrease the time as we go. Usually 2 minutes is too much!

I use this resource every year in the middle school math classroom. It can take up to a whole class period depending how much time is given to the students per station.

Total Pages
17 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
55 minutes
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Reviews

Questions & Answers

6.6k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up