Ratios and Proportions Math Activities Math Centers

Rated 4.95 out of 5, based on 22 reviews
22 Ratings
;
Cognitive Cardio Math
11.6k Followers
Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
8 resources
$14.95
List Price:
$25.25
You Save:
$10.30
Bundle
$14.95
List Price:
$25.25
You Save:
$10.30
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Cognitive Cardio Math
11.6k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (8)

    showing 1-5 of 8 products

    Also included in
    1. This HUGE middle school math full-year resources bundle includes a TON of material that addresses 6th grade and 7th grade math standards!Save yourself HOURS of planning and prepping time with the wide variety of notes and activities in this bundle!Give your students some new and creative ways to loo
      Price $449.00Original Price $791.74Save $342.74

    Description

    This set of ratios and proportions resources (and unit rates) offers a variety of activities for your ratios unit! Some are print and some are digital.

    • There are both group and independent activities to keep your students active and engaged.
    • The resources include Truth or Dare game, Color by Number, Footloose Task Cards, and Math Wheels for taking notes.


    These ratios, proportions, and unit rates activities include:

    ⭐️All resources are PDF downloads. If there's a digital version, the link to the file is in the PDF.

    What teachers are saying about this resource:

    ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"LOVE IT! I used the digital "Truth or Dare" task cards as a center during an observation and got wonderful feedback... Thank you"

    ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"I struggle with Ratios and Proportions...this resource REALLY helped me engage students and provide interactive activities and information."

    ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ "I love the variety of activities that are included. As a first year teacher, I had a hard time thinking of different centers. This helped a lot. Great resource!"

    ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ "Thank you! My students love these activities!"

    Related Resources:

    Ratios and Proportions Color by Number

    Ratios and Proportions Truth or Dare Review Game

    Ratios Exit Tickets

    Ratios & Proportions Activities Bundle

    Ratios and Proportions Unit for 6th Grade Math Print and Digital

    *********************************************************************

    You might also like:

    5th-6th Grade Problem Solving Sets

    6th Grade Spiral Math Review Daily Warm Ups

    6th Grade Footloose Task Card Bundle

    6th Grade Test Prep

    6th Grade Math Doodle Wheel Bundle

    6th Grade Math Resource Bundle - resources for the entire year

    ********************************************************************

    Please keep in touch by following me, to be notified when new products are uploaded! Resources are 1/2 off for the first 24 hours, so it pays to follow!

    ********************************************************************

    Connect with Me:

    Check out my Blog

    Follow me on Facebook

    Follow me on Pinterest

    Follow me on Instagram

    Click HERE if you'd like to get freebies from me sent to your inbox.

    *********************************************************************

    Copyright © Cognitive Cardio Math

    Permission to copy for single classroom use only.

    Please purchase additional licenses if you intend to share this resource.

    Total Pages
    8 resources
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this resource to TPT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
    Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

    Reviews

    Questions & Answers

    11.6k Followers
    TPT

    TPT empowers educators to teach at their best.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up