Ratios and Proportions Math Activities | Math Centers | Print and Digital

Rated 4.95 out of 5, based on 22 reviews
22 Ratings
Cognitive Cardio Math
10.2k Followers
Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
8 resources
$12.50
Bundle
List Price:
$24.25
You Save:
$11.75
$12.50
Bundle
List Price:
$24.25
You Save:
$11.75
Share this resource
Cognitive Cardio Math
10.2k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Also included in
  1. This HUGE middle school math resources bundle includes a TON of material that addresses all 6th grade and some 7th grade math standards, all at more than 40% savings!Save yourself HOURS of planning and prepping time with the wide variety of notes and activities in this bundle!Give your students some
    Price $430.00Original Price $730.00Save $300.00

Description

This set of ratio and proportion resources offers a variety of activities for your ratios unit! Some are print and some are digital!

Check out the Preview above and the information below for the details!


This set of activities includes:

All resources have PDF downloads. If there's a digital version, the link to the file is in the PDF.

Please keep in touch by following me, to be notified when new resources are uploaded! Resources are 1/2 off for the first 24 hours, so it pays to follow:-)

*********************************************************************************************

You might also like:

6th Grade Math Resource Bundle - resources for the entire year.

6th Grade Spiral Math Warm Ups

Problem Solving Sets

Total Pages
8 resources
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Reviews

Questions & Answers

10.2k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up