Ratios and Proportions Math Color by Number

Ratios and Proportions Math Color by Number
Ratios and Proportions Math Color by Number
Ratios and Proportions Math Color by Number
Ratios and Proportions Math Color by Number
Ratios and Proportions Math Color by Number
Ratios and Proportions Math Color by Number
Ratios and Proportions Math Color by Number
Ratios and Proportions Math Color by Number
Resource Type
File Type

PDF

(5 MB|10 pages)
Product Rating
Standards
Also included in:
  1. This resource has 20 math color by number activities. Students enjoy the variety of coloring in math class! With these coloring activities, students immediately know whether or not they solved correctly - if their answer is incorrect, they won't find it on the coloring sheet!Each color by number has
    $50.25
    $25.25
    Save $25.00
  2. Use these ratio and proportion resources for your middle school math centers! There are both group and independent activities to keep your students active and engaged during their center times. The resources include Truth or Dare (paper pencil and digital), Color by Number, Footloose Task Cards, P
    $17.50
    $10.00
    Save $7.50
  3. This math color by number bundle includes 60 color by number activities that are found in my Color by Number Bundles 1, 2, and 3. This bundle will continue to have new CBNs added to it from time to time, so you will be able to download any additional CBNs for free.This complete bundle includes of al
    $143.00
    $72.00
    Save $71.00
  4. This grade 6 math curriculum resource bundle includes: daily math warm-ups, Footloose task cards activities, interactive notebook fold it ups, problem solving and color by numbers. This combination of resources will take you through your entire school year with a great variety of activities! The fol
    $289.75
    $145.00
    Save $144.75
  5. This math curriculum resources bundle includes resources that address all 6th grade and some 7th grade math standards: * 7 Grade 6 Curriculum Units (which include student packet with notes and practice; assessments;exit tickets; word wall words) * Daily math warm-ups for 6th grade (180 days)* 23 set
    $388.50
    $240.00
    Save $148.50
  • Product Description
  • StandardsNEW

Students solve 20 (or 15) problems, self-check, AND color in this ratios and proportions color by number.

• There are three different versions – A, B, and C. The version for each page is labeled in the upper left-hand corner.

• Versions A and B have the SAME 20 problems, but different colors are used, so each version has its own problem page and coloring page.

• Version C has only 15 problems and a less complex coloring sheet. (The types of problems are the same as A and B, but they use different numbers)

• There are also two coloring page with no numbers, for students to color their own way.

For more practice with ratios and proportions, your students might enjoy Ratios and Proportions Footloose and Problem Solving or Ratios and Proportions Truth or Dare Review Game.

For quick assessment, try Ratios Exit Tickets

For CBN savings, check out:

Color by Number Bundle #1 (grades 5-7)

Bundle #2 (grades 6-7) and

Bundle #3 (grades 4-5)

Complete Color by Number Set, Grades 4-7

Check out all Color by Number Activities

********************************************************************

You might also like:

6th Grade Math Resource Bundle - resources for the entire year.

Common Core Daily Math Warm Ups for Grade 6

Problem Solving Activity Book

*********************************************************************

Be the first to know about my new discounts, freebies and product launches:

• Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about this store.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Total Pages
10 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$3.25
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up