Ratios and Proportions Math Game | Math Activity | Truth or Dare

Rated 4.96 out of 5, based on 71 reviews
71 Ratings
;
Cognitive Cardio Math
11.6k Followers
Grade Levels
5th - 7th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
24 pages
$3.00
$3.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Cognitive Cardio Math
11.6k Followers

What educators are saying

My students loved this resource! It really helped them understand the concept and was also very engaging for them. Thank you for sharing!
Also included in
  1. This HUGE middle school math full-year resources bundle includes a TON of material that addresses 6th grade and 7th grade math standards!Save yourself HOURS of planning and prepping time with the wide variety of notes and activities in this bundle!Give your students some new and creative ways to loo
    Price $449.00Original Price $791.74Save $342.74
  2. This set of ratios and proportions resources (and unit rates) offers a variety of activities for your ratios unit! Some are print and some are digital.There are both group and independent activities to keep your students active and engaged.The resources include Truth or Dare game, Color by Number, F
    Price $14.95Original Price $25.25Save $10.30
  3. Print, copy, cut and play with these math review games! With 36 truth or dare cards in each set, these easy-prep activities offer students a chance to self-differentiate with a choice of question types - "Truths" or "Dares." Students record their answers and points on their recording sheets. The ga
    Price $30.00Original Price $42.00Save $12.00

Description

Play this ratios and proportions math game - just print, copy, and cut! This engaging, easy-prep math game is great to use as a review activity before an assessment!

Have you checked out the Ratios & Proportions Activities Bundle? It includes this resource plus a variety of other resources for instruction and practice!

This unique math activity offers students a choice of question types - a "truth," which is a true or false question addressing:

  • vocabulary
  • ratio identification
  • basic ratio concepts;

OR they can choose a "dare," which include more challenging questions:

  • finding unit rates
  • finding missing values in proportions

The different cards have different point values for students to earn. Students record their answers and points on their recording sheets.

Great to play in groups of 3 - 4, but group size can vary....the smaller the group, the more questions each student will answer.

Check out this video to see how this math game works!

Game questions require students to:

  • Identify ratios, rates, and unit rates and definitions of each
  • Identify equivalent ratios
  • Solve word problems that require finding ratios, rates, and unit rates
  • Solve simple proportions

This easy-to-use resource includes a PDF with:

  • 36 game cards (18 Truth and 18 Dare)
  • Student recording sheet
  • Teacher answer key
  • Game instructions
  • Blank cards in case you’d like to add your own questions
  • Truth and Dare labels – these can be used as ‘pile’ labels for the Truth and Dare cards to be put beneath. Students will pick from the piles when playing.

What teachers are saying about this resource:

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"My students loved this resource! It really helped them understand the concept and was also very engaging for them. Thank you for sharing!"

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"Rates and Ratios is a concept that we visit throughout the year - so it's great to have activities like this to keep the concepts fresh in the students' minds!"

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"I wasn't sure about the Truth or Dare concept, but my students love it and the content is good - so, win-win!"

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"My 6th graders loved this game! I will definitely be buying more Truth or Dare games!"

Related Resources:

Truth or Dare Template

Ratios and Proportions Footloose and Problem Solving

Ratios and Proportions Color by Number

Ratios and Proportions Unit for 6th Grade Math Print and Digital

Ratios Exit Tickets

*********************************************************************

You might also like:

5th Grade Color by Number Mini-Bundle

5th Grade Math Doodle Wheel Bundle

5th-6th Grade Problem Solving Sets

5th-7th Grades Color by Number Bundle

6th Grade Spiral Math Review Daily Warm Ups

6th Grade Footloose Task Card Bundle

6th-7th Grade Footloose Task Card Bundle

6th Grade Test Prep

6th Grade Math Doodle Wheel Bundle

6th-7th Grade Problem Solving Sheets

6th-7th Grades Color by Number Bundle

6th Grade Math Resource Bundle - resources for the entire year

Grades 6-7 Math Resource Bundle

7th Grade Math Doodle Wheel Bundle

7th Grade Spiral Math Review Daily Warm Ups

7th Grade Test Prep

********************************************************************

Please keep in touch by following me, to be notified when new products are uploaded! Resources are 1/2 off for the first 24 hours, so it pays to follow!

********************************************************************

Connect with Me:

Check out my Blog

Follow me on Facebook

Follow me on Pinterest

Follow me on Instagram

ClickHERE if you'd like to get freebies from me sent to your inbox.

*********************************************************************

Copyright © Cognitive Cardio Math

Permission to copy for single classroom use only.

Please purchase additional licenses if you intend to share this resource.

Total Pages
24 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
40 minutes
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”

Reviews

Questions & Answers

11.6k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up