Ratios and Proportions Task Cards | Footloose Activity & Problem Solving

Grade Levels
4th - 6th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
30 cards, grid, 5 problem pages, recording pages, keys
$3.75
$3.75
Share this resource

Also included in

  1. This math task card bundle with Footloose task cards is a great way to get students moving while reviewing! Students solve each of the 30 problems and record their answers in the corresponding boxes on their Footloose grids.16 activities are included in this math task card bundle, with 17 sets of ta
    $31.00
    $45.25
    Save $14.25
  2. This math task card bundle has 42 sets of task cards to keep students engaged as they "play" Footloose in math class. This is a bundle of all of my grades 4-7 Footloose task card activities. The range of concepts and levels in this bundle offers an easy way to provide differentiation.These easy-prep
    $72.00
    $114.75
    Save $42.75
  3. Do you need 6th grade math activities to use throughout the entire school year? I've got you covered! This bundle is PACKED with creative note-taking options, a variety of engaging activity types, and test prep materials!The easy-prep 6th Grade math resources included in this bundle are:1) 6th Grade
    $265.00
    $458.75
    Save $193.75
  4. This HUGE middle school math resources bundle includes a TON of material that addresses all 6th grade and some 7th grade math standards, all at more than 40% savings!These resources will take you through your entire school year with structured 6th grade units, creative note-taking for 6th and 7th gr
    $435.75
    $726.25
    Save $290.50
  5. This set of ratio and proportion resources offers a variety of activities for your ratios unit! Some are print and some are digital! Check out the Preview above and the information below for the details!This set of activities includes:Ratios and Proportions Color by Number (Google version and print
    $11.25
    $22.50
    Save $11.25
  6. These ratios and proportions task cards come in both paper and digital (self-checking!) versions, to cover whatever you need! Problem-solving pages and a quick quiz in Google Forms are also included.Check out the Preview above to see what's included and a quick demo of the Google task cards. Easy-pr
    $4.75
    $6.75
    Save $2.00
  7. This is a 6th grade math bundle, created by request:-)The bundle includes:6th Grade Curriculum Units (print and digital)Footloose Task Cards Bundle (43 sets of cards for grades 4-7)6th Grade Daily Math Spiral Review (print and digital)6th Grade Test Prep
    $200.20
    $286.00
    Save $85.80

Description

Students love this Ratios & Proportions activity - Footloose! It's a fantastic way to get students moving while they are reviewing concepts!

Have you checked out the Ratios & Proportions Activities Bundle? It includes this resource plus a variety of other resources for instruction and practice!

Includes:

  • Footloose directions
  • 30 Footloose task cards (a set with a background and a set without)
  • Footloose grid
  • Answer key
  • Problems solving pages with recording sheets and keys

Problem Solving Document includes:

5 problem solving pages

2 versions of recording sheets

Keys

  • Use for
  1. Centers, with students working individually or in groups
  2. Homework assignments
  3. Part of unit assessment

Footloose cards and problem solving require students to:

Write ratios

Find equivalent ratios

Find unit rates

Find missing values in proportions

Addresses Common Core math standards:

6.RP.1

6.RP.2

For more ratios and proportions practice, your students might enjoy Ratios and Proportions Color by Number or Ratios and Proportions Truth or Dare Review Game.

For quick assessments, try Ratios Exit Tickets

*********************************************************************

You might also like:

6th Grade Math Resource Bundle for resources for the entire year.

Common Core Daily Math Warm Ups for Grade 6

Fold It Ups and Notes for Math Concepts

*********************************************************************

Be the first to know about my new discounts, freebies and product launches:

• Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about this store.

Total Pages
30 cards, grid, 5 problem pages, recording pages, keys
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up