Ratios and Proportions and Unit Rates Color by Number 6th Grade Math

Rated 4.86 out of 5, based on 667 reviews
667 Ratings
;
Cognitive Cardio Math
11.5k Followers
Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
  • Google Apps™
Pages
20 pg PDF with 3 print versions, link to 1 Google version, keys, 2 blank coloring pages
$3.75
List Price:
$4.25
You Save:
$0.50
$3.75
List Price:
$4.25
You Save:
$0.50
Share this resource
Report this resource to TPT
Cognitive Cardio Math
11.5k Followers
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).

What educators are saying

This was a excellent resource for my students to review ratios and remain creative for an end of the day activity!
Very efficient way to reinforce learning of ratios, rates, proportions as a supplement/early finisher activity! and my students this year LOVE color by numbers!
Also included in
  1. These math color by number activities offer the chance to add the mindfulness, wellness, and quietness coloring brings, while engaging students in practice with algebraic expressions and equations, decimals, equivalent expressions, inequalities, percent of a number, ratios and proportions, and more!
    Price $38.00Original Price $72.75Save $34.75
  2. This math color by number bundle for 4th - 7th grades includes 60 separate easy-prep color by number resources for students to practice with fractions, decimals, multi-digit multiplication, long division, absolute value, exponents, equations and more!These math color by number activities offer the c
    Price $125.00Original Price $209.74Save $84.74
  3. Do you need 6th grade math activities to use throughout the entire school year? I've got you covered! Save yourself HOURS of planning and prepping time with the wide variety of notes and activities in this bundle!Give your students some new and creative ways to look at math concepts on a daily basis
    Price $265.00Original Price $490.99Save $225.99
  4. This HUGE middle school math full-year resources bundle includes a TON of material that addresses 6th grade and 7th grade math standards!Save yourself HOURS of planning and prepping time with the wide variety of notes and activities in this bundle!Give your students some new and creative ways to loo
    Price $449.00Original Price $791.74Save $342.74
  5. This custom math bundle is offered for 20% off:-)Includes:Algebraic Equations Color by NumberAlgebraic Expressions Color by NumberCombining Like Terms Color by NumberFractions, Decimals, Percents Color by NumberInequalities Color by NumberPercent of a Number Color by NumberRatios and Proportions Col
    Price $21.00Original Price $26.25Save $5.25
  6. This set of ratios and proportions resources (and unit rates) offers a variety of activities for your ratios unit! Some are print and some are digital.There are both group and independent activities to keep your students active and engaged.The resources include Truth or Dare game, Color by Number, F
    Price $14.95Original Price $25.25Save $10.30
  7. These 6th grade math color by number resources offer the chance to add the wellness, mindfulness, and stress-relief that coloring brings, while engaging students in practice with algebraic expressions, combining like terms, dividing decimals and ratios and proportions!Each of these color by numbers
    Price $13.65Original Price $19.50Save $5.85
  8. This custom math bundle is 20% off and includes color by number and problem solving resourcesResources in this bundle:6th Grade Math Color by Number Activities Bundle7th Grade Math Color by Number Activities Bundle 5th-6th Grade Math Color by Number Activities Mixed Math Review**********************
    Price $27.50Original Price $43.00Save $15.50

Description

Ratios and proportions practice is more engaging with some color involved!

  • In this ratio and proportion color by number, students practice concepts with print and digital versions, self-check, and then color.

These ratios, proportions, and unit rates problems require students to:

  • Find equivalent ratios
  • Find unit rates
  • Find missing values in proportions
  • Solve word problems

In this easy-prep ratios and proportions 6th grade math resource, you’ll find:

1) Three print versions – A, B, and C. The version for each page is labeled in the upper left-hand corner.

  • Versions A and B have the SAME 20 problems, but different colors are used, so each version has its own problem page and coloring page.
  • Version C has 15 problems and a less complex coloring sheet. (The types of problems are the same as A and B, but they use different numbers)

2) Link to one digital version in Google Slides.

  • Same as the print Version C – same problems and mostly the same coloring.

3) Two coloring pages with no numbers, for students to color their own way.

What teachers are saying about this ratios and proportions resource:

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"Such a fun resource to add in to daily math practice. My students enjoyed being able to solve the questions and be creative at the same time. Having a built in answer key made it possible for the students to check their own work and take ownership of any mistakes they may have made. As an added bonus, it decorated our classroom nicely with a pop of color!"

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"This was a nice activity for my students! Perfect to do when I needed a substitute in the class and did not want to give the students busy work. I would highly recommend this as a review!"

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"My students enjoyed developing their understanding of ratios with this fun coloring activity. This resource was easy to use and explain so that my students understood it."

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️"I've used these two years in a row and my students love them! I love that it comes with two different versions so I can easily accommodate for my resource students too!"

Related Resources:

Unit Rates Color by Number

Ratios & Proportions Centers Activities Bundle

Ratios and Proportions Footloose and Problem Solving

Ratios and Proportions Truth or Dare Review Game

Ratios Exit Tickets

Grade 6 Math Color by Number mini-bundle

********************************************************************

You might also like:

5th-6th Grade Problem Solving Sets

5th-7th Grades Color by Number Bundle

6th Grade Spiral Math Review Daily Warm Ups

6th Grade Footloose Task Card Bundle

6th-7th Grade Footloose Task Card Bundle

6th Grade Test Prep

6th Grade Math Doodle Wheel Bundle

6th-7th Grade Problem Solving Sheets

6th-7th Grades Color by Number Bundle

6th Grade Math Resource Bundle - resources for the entire year

Grades 6-7 Math Resource Bundle

********************************************************************

Please keep in touch by following me, to be notified when new resources are uploaded! Resources are 1/2 off for the first 24 hours, so it pays to follow!

********************************************************************

Connect with Me:

Check out my Blog

Follow me on Facebook

Follow me on Pinterest

Follow me on Instagram

ClickHERE if you'd like to get freebies from me sent to your inbox.

*********************************************************************

Copyright © Cognitive Cardio Math

Permission to copy for single classroom use only.

Please purchase additional licenses if you intend to share this resource.

Total Pages
20 pg PDF with 3 print versions, link to 1 Google version, keys, 2 blank coloring pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
40 minutes
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”

Reviews

Questions & Answers

11.5k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up