Ratios and Rates with Fractions Worksheet Bundle

Rated 5 out of 5, based on 4 reviews
4 Ratings
Taylor J's Math Materials
1.1k Followers
Grade Levels
7th - 10th
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Activity
Pages
11 student pages; 11 teacher pages
$5.40
Bundle
List Price:
$6.00
You Save:
$0.60
$5.40
Bundle
List Price:
$6.00
You Save:
$0.60
Share this resource
Taylor J's Math Materials
1.1k Followers
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Description

Do your students need extra practice working with ratios and rates involving fractions? This bundle focuses on fractions when dealing with unit rates, equivalent ratios, multi-step problems, and graphs of proportional relationships!

** SAVE 20% when you purchase the Complete Pack or SAVE 50% when you purchase the Year-Long Bundle**

WORKSHEET SECTIONS

  • Key Ideas: a quick recap of key vocabulary and concepts
  • Review: a review of prerequisite concepts
  • Guided Practice: step-by-step guidance through tough concepts
  • Practice: independent practice
  • Challenge: students are challenged with an extension problem

(Note: Not all worksheets include every type of section. Click on each worksheet to see individual details.)

POSSIBLE USES:

  • Guided notes
  • End-of-topic cumulative review guide
  • Extra practice for struggling students
  • Homework
  • Test prep
  • Bellringer or warm ups

(11 Student Pages; 11 Teacher Pages)

*************************************************************************************************************

YOU MIGHT ALSO BE INTERESTED IN:

- these FREEBIES

- the unit on Linear Equations

- the unit on Introduction to Functions

- the unit on Expressions & Equations

or my store for other material to supplement the 7th & 8th grade curriculum!

FOLLOW ME

Follow My Store to receive email updates on new items, product launches, and sales!

I'd really appreciate you rating the item after downloading!

TERMS OF USE

Purchase of this product entitles the purchaser the right to reproduce the pages in limited quantities for single classroom use only. Resources may only be posted online if they are behind a password protected site.

©Taylor J's Math Materials, 2018-present

Total Pages
11 student pages; 11 teacher pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve word problems leading to equations of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 = 𝘳 and 𝘱(𝘹 + 𝘲) = 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Solve equations of these forms fluently. Compare an algebraic solution to an arithmetic solution, identifying the sequence of the operations used in each approach. For example, the perimeter of a rectangle is 54 cm. Its length is 6 cm. What is its width?
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems. Examples: simple interest, tax, markups and markdowns, gratuities and commissions, fees, percent increase and decrease, percent error.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up