Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)

Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Loading...
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)play
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question (Synthesis Essay)
Common Core State Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

3 MB|44 pages
Share
Also included in:
  1. Save $8.00 by combining these three complementary products:Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question ($12) Argumentation & Persuasion: A Unit for Common Core and AP English Language ($25) Ramen Noodle Summarizing and Cow Cud Paraphrasing ($3)A GREAT BUY: These products are i
    $40.00
    $32.00
    Save $8.00
  2. This ever-growing AP English Language & Composition bundle is for the first-time instructor or seasoned teacher who needs to shake things up a bit. It contains 858 pages of AP Language and Composition resources (all 46 of my AP products!). Priced individually, the value of these products is $214
    $214.00
    $194.00
    Save $20.00
  3. Get $15 off this 332-page resource! This bundle offers the six basic instructional resources needed to build an AP English Language & Composition (AP Language or AP Lang) course. Lesson plans are detailed and specific and ready to teach. All six are included in Angie's large AP English Language
    $75.00
    $60.00
    Save $15.00
  4. This AP English Language & Composition bundle is for the first-time instructor or seasoned teacher who needs to shake things up a bit. It contains over 700 pages of AP Language and Composition resources (36 of my AP products!). Priced individually, the value of these products is $178.50 (not inc
    $178.50
    $158.50
    Save $20.00
Product Description

This 44-page unit slows down and stretches the process a student must use to be successful on the AP English Language & Composition (AP Lang, AP Language) synthesis question (or synthesis essay). What he or she will do in May within a 55-minute time frame has been stretched to ten lesson plans here, each of which will take 60 to 90 minutes to facilitate.

Each lesson plan includes materials needed, essential question, "I can" statement, activator, teacher input, student active participation, and summary. All materials are provided on Google Slides, and student exercises include editable text boxes.

This resource has been updated to reflect 2019 changes to the scoring rubric. Each lesson plan includes the AP skills listed in the new Course and Exam Description.

Contents:

Directions for Google Slides

Lesson 1: Defining Synthesis (Handouts A through J)

Lesson 2: Breaking Down the Prompt (Handout K)

Lesson 3: Conversing with Sources (Handouts L through N)

Lesson 4: Image Analysis (Handout O)

Lesson 5: Political Cartoon Analysis (Handout P)

Lesson 6: Embedding Source Material (Handouts Q and R)

Lesson 7: Timed Practice #1 (Handouts S and T)

Lesson 8: Synthesis Prompt Project (Handouts U through W)

Lesson 9: Timed Practice #2

Linked Prompts

Formatted Lined Paper

Lesson 10: Thinking Like a Reader (Handouts X and Y)

This unit is designed on the premise that students have already learned how to construct an argument. Here, students learn to deal with the synthesis prompt and incorporate information from sources. Some elements of argument are addressed; however, this resource will not equip a teacher to start from scratch.

Want a couple of free graphic organizers to test drive? Shoot Angie an email! angie@angiekratzer.com

If you need a resource for teaching argumentation and persuasion, take a look at Argumentation & Persuasion: A Unit for Common Core and AP English Language. For help teaching students how to summarize and paraphrase, check out Ramen Noodle Summarizing and Cow Cud Paraphrasing. The three products are BUNDLED TOGETHER HERE at a significant discount.

This unit is included in an AP English Language & Composition Product BUNDLE which offers all of Angie’s AP products at a $20 discount.

Don't need it all? You might be interested in these smaller bundles:

Tone BUNDLE ($8.50)

AP English Language BASICS BUNDLE ($37)

AP English Language Synthesis BUNDLE ($21)

AP English Language BIG CHUNK BUNDLE ($29)

AP English Language Multiple Choice Mini Practice BUNDLE #1 ($16)

AP English Language Multiple Choice Mini Practice BUNDLE #2 ($16)

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Earn TPT Credits

Every time you make a purchase on Teachers Pay Teachers and leave feedback, you earn credit toward a future purchase. How does it work? After logging in, go to My Purchases and find the Provide Feedback button beside each product. Leave a fair rating and a comment about the resource, and you're done!

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Come collaborate with me!

Twitter

Facebook

Pinterest

Instagram

Blog (Musing Mama K)

Website

Total Pages
44 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
3 Weeks
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$12.00
Digital Download
Report this resource to TpT
Angie Kratzer

Angie Kratzer

1,888 Followers
Follow
More products from Angie Kratzer
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up