Real World Unit Rates with Corresponding Pictures

Grade Levels
6th, 7th, 8th
Resource Types
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
3.81 MB   |   6 pages

PRODUCT DESCRIPTION

I've learned with middle school math students they do better when what they're learning can be applied to the real world. Therefore, for unit rates I went to the store and took several pictures of different items and prices for them to compare. I posted the pictures around the room and they had to get up and go to each picture and work out the answer. So, this was a way for them to get up and move and see a true example of something they will have to use someday in their own lives. It includes 10 questions with 10 corresponding pictures such as of a receipt to find the price per pound of fruit or the price for one Clorox wipe, etc. The pictures are approximately a 1/2 page in size but are in PDF format for easy printing and copying.
Total Pages
6
Answer Key
N/A
Teaching Duration
90 Minutes

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (2 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Real World Unit Rates with Corresponding Pictures
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up