Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store

Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Real-World Word Problem Solving Bundle: Menu, Pet & Department Store
Grade Levels
Product Rating
Product Q & A
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

14 MB|205 pages
Share
Product Description
This bundle includes ALL THREE of my Real World Problem Solving Bundles. I have included my Pet Store, Department Store, and Menu Math products (addition, subtraction, & multiplication). I have FINALLY bundled together 3 of my favorite resources!

Menu Math:
This is a great bundle and I use it in my own classroom! It includes a fun and colorful "menus" with a variety of different food items, listed. Students use the menu to answer a variety of different questions/math problems. My students are SO motivated by Menu Math and it teaches them valuable "real world" math skills. I have had students come in to school after this unit and tell me that they did menu math when their family went out to dinner at a restaurant.

Skills Include:
-Finding items on the Menu
-Addition without regrouping
-Addition with regrouping
-Addition of 2 items
-Addition of 3 items
-Doubling
-Tripling
-Create your own addition problems
-Create your own Story/Word problems
-Money
-Addition of decimals
-Subtraction without regrouping
-Subtraction with regrouping
-Finding the difference between 2 items
-Multi-step story problems (with addition and subtractions)
-Mental Math
-How much more/Less
-Story/Word problems
-Create your own subtraction problems
-Subtraction of decimals
-Multiplication with regrouping
-Doubling
-Tripling
-Multiple step word problems
-Create your own multiplication problems
-Multiplication of decimals

I have used this as a whole class resource as well as in a small group setting and/or for center time. There are 47 student worksheets, a color menu page (can be laminated for future class use), and a page of the different items,

Pet Store Math
This bundle includes ALL THREE of my addition, subtraction, & multiplication Pet Store math bundles. If you are interested in just addition, just subtraction, or just multiplication, check them out in my store.

This is a great bundle that I use in my classroom! It includes a fun and colorful "Price Sheet" with a variety of different pets and pet store items listed. Students use the price sheet to answer a variety of different questions/math problems. My students are SO motivated by Pet Store Math and it teaches them valuable "real world" math skills. Students love to take the skills they have learned and apply them in their real world.

Skills Include:
-Finding items on the Price Sheet
-Addition without regrouping
-Addition with regrouping
-Addition of 2 items
-Addition of 3 items
-Doubling
-Tripling
-Create your own addition problems
-Create your own Story/Word problems
-Money
-Addition of decimals
-Subtraction without regrouping
-Subtraction with regrouping
-Finding the difference between 2 items
-Multi-step story problems (with addition and subtractions)
-Mental Math
-How much more/Less
-Story/Word problems
-Create your own subtraction problems
-Subtraction of decimals
-Multiplication with regrouping
-Doubling
-Tripling
-Multiple step word problems
-Create your own multiplication problems
-Multiplication of decimals

I have used this as a whole class resource as well as in a small group setting and/or for center time. There are 47 student worksheets, a color Price Sheet page (can be laminated for future class use), and a page of the different items

Department Store/Shopping Math
his bundle includes ALL THREE of my addition, subtraction, & multiplication Shopping List math bundles. If you are interested in just addition, just subtraction, or just multiplication, check them out in my store (links below).

This is a great bundle that I use in my classroom! It includes a fun and colorful "shopping list" with a variety of different items listed. Students use the colorful shopping list to answer a variety of different questions/math problems. My students are SO motivated by Shopping List Math and it teaches them valuable "real world" math skills. I have had students come in to school after this unit and tell me that they did shopping list math when their family went to the store.

*This bundle is a little more challenging than my Menu Math bundle. The prices of the items are more expensive*

Skills Include:
-Finding items on the Shopping List
-Addition without regrouping
-Addition with regrouping
-Addition of 2 items
-Addition of 3 items
-Doubling
-Tripling
-Create your own addition problems
-Create your own Story/Word problems
-Money
-Addition of decimals
-Subtraction without regrouping
-Subtraction with regrouping
-Finding the difference between 2 items
-Multi-step story problems (with addition and subtraction)
-Mental Math
-How much more/Less
-Story/Word problems
-Create your own subtraction problems
-Subtraction of decimals
-Multiplication with regrouping
-Doubling
-Tripling
-Multiple step word problems
-Create your own multiplication problems
-Multiplication of decimals

I have used this as a whole class resource as well as in a small group setting and/or for center time. There are 66 student worksheets, a shopping list page (can be laminated for future class use), and a page of the different items
Total Pages
205 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$28.00
Digital Download
List Price:
$34.50
You Save:
$6.50
More products from Heather Johnson 33
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$28.00
Digital Download
List Price:
$34.50
You Save:
$6.50
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up