Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)

Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Recipe Costing - pounds (lb) and ounces (oz)
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

263 KB|11 pages
Share
Product Description

Kitchen math, it can be a challenge but is so important to help figure out the right menu cost for your food items.

These worksheets go over the As Purchased cost of a product like a case of tomatoes, then breaks down the unit cost (the can) and then the cost of the amount needed in a recipe.

Once students have worked through the chart on the worksheet for unit cost they move onto recipe costing. In recipe costing they are shown how all of the individual items costs are added together to show you the total cost of the recipe to make and they individual cost of each portion.

This package includes:

  • cost per portion note
  • 2 recipe costing examples and worksheets
  • unit cost note
  • recipe costing note
  • vocabulary list to cut out, post or laminate
  • crossword (and answer key)
  • word search

National Standards for Family and Consumer Sciences Education

8.4 Demonstrate menu planning principles and techniques based on standardized recipes to meet customer needs

8.4.7 Apply principles of measurement, portion control, conversions, food cost analysis and control, menu terminology, and menu pricing to menu planning

If you purchase this product please leave feedback for credits toward future tpt purchases.

Total Pages
11 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Fork and Knife
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up