Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math: Financial Literacy, Rates

Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Restaurant versus Home-cooked Meal...You Do the Math:  Financial Literacy, Rates
Grade Levels
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

29 KB|7 pages
Share
Product Description
Students will compare costs associated with eating out versus preparing a meal at home, including gas and tips, by determining a cost per person. This activity can be completed independently or in a group. The activity can be undertaken with or without internet access.

This is a multi-day activity, perfect for an end-of-the-year project or capstone project.
Total Pages
7 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 days
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
More products from Adele's Teacher Resources
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up