Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}

Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Rhetorical Analysis for Every Student {Rhetorical Devices}
Common Core State Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

5 MB|105 pages
Share
Also included in:
  1. Save $5 with this bundle of two large units, Rhetorical Analysis for Every Student. and Argumentation & Persuasion: A Unit for Common Core and AP English Language.AN EVEN BETTER BUY: AP English Language & Composition Product BUNDLE (Save $20 by buying all my AP Lang. products together in a Z
    $50.00
    $45.00
    Save $5.00
  2. This bundle of four resources will have you covered for rhetorical analysis instruction. Included is a full 26-lesson teaching unit, five bell ringers, review pages, and a comprehensive, editable assessment of rhetorical devices.✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿Sign up HERE for An
    $34.00
    $29.00
    Save $5.00
  3. Teach high school students to write in every rhetorical mode (mode of discourse), including argumentation and persuasion, rhetorical analysis, literary analysis, and seven other modes. This resource contains 353 pages of lesson plans, handouts, prompts, rubrics, and assessments. Materials are aligne
    $71.50
    $61.50
    Save $10.00
  4. This ever-growing AP English Language & Composition bundle is for the first-time instructor or seasoned teacher who needs to shake things up a bit. It contains 858 pages of AP Language and Composition resources (all 46 of my AP products!). Priced individually, the value of these products is $214
    $214.00
    $194.00
    Save $20.00
  5. Get $15 off this 332-page resource! This bundle offers the six basic instructional resources needed to build an AP English Language & Composition (AP Language or AP Lang) course. Lesson plans are detailed and specific and ready to teach. All six are included in Angie's large AP English Language
    $75.00
    $60.00
    Save $15.00
  6. This AP English Language & Composition bundle is for the first-time instructor or seasoned teacher who needs to shake things up a bit. It contains over 700 pages of AP Language and Composition resources (36 of my AP products!). Priced individually, the value of these products is $178.50 (not inc
    $178.50
    $158.50
    Save $20.00
Product Description

ALL LESSONS ARE NOW ALIGNED WITH THE 2019 AP LANG COURSE AND EXAM DESCRIPTION.

Need help making rhetoric accessible for each of your students? What about help understanding how to teach rhetorical analysis through both devices and strategies? This 105-page unit includes 27 lessons designed for the 90-minute block and 37 reproducible student handouts. Each lesson indicates materials needed, AP English Language & Composition skills, essential question, "I can" statement, activator, teacher input, student active participation, and a summary. Exercises are rigorous yet accessible by the struggling AP student. Lessons fit the Common Core standards, so high school English classes of all ability levels would benefit. This unit plan is IDEAL for the teacher whose classes are inclusive of all ability levels.

All pages are in PDF format, and the buyer is provided with a link to all pages on Google Slides, where student exercises are editable.

The author is a former AP English Language reader, 22-year veteran English teacher, curriculum specialist, and formative assessment designer.

Want to know a bit more about the resource? Read this blog post.

On January 25, 2019, Melissa K. said:

This unit saved my sanity. For years I have been trying to figure out the best way to teach and sequence my rhetorical analysis unit. I always feel overwhelmed that there is so much to teach and not enough time. This was sequenced perfect for me!

Recent TpT Testimonial: "The best purchase I've made at TPT!!" RM1230

Don't forget to buy the assessment that accompanies this instructional unit! AP English Language Comprehensive Style Analysis Assessment

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

A BETTER BUY: AP English Language BIG CHUNK BUNDLE

AN EVEN BETTER BUY: AP English Language BASICS BUNDLE

THE BEST BUY: AP English Language & Composition Product BUNDLE (Save $20 by buying all my AP Lang. products together in a ZIP file!)

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Sign up HERE for Angie's EMAIL LIST! Get regular exclusive freebies, announcements, and a little bit of humor.

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Earn TPT Credits

Every time you make a purchase on Teachers Pay Teachers and leave feedback, you earn credit toward a future purchase. How does it work? After logging in, go to My Purchases and find the Provide Feedback button beside each product. Leave a fair rating and a comment about the resource, and you're done!

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Come collaborate with me!

Twitter

Facebook

Pinterest

Instagram

Blog (Musing Mama K)

Website

Total Pages
105 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 months
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$25.00
Digital Download
Report this resource to TpT
Angie Kratzer

Angie Kratzer

1,888 Followers
Follow
More products from Angie Kratzer
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up