Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)

Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Roadtrip! (rate, unit rate, gas mileage, unit price, total price)
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

234 KB|5 pages
Share
Product Description

Use as a one day or at home activity/project for small groups or individuals. I often used this as a spiraled/review activity a few weeks after an in depth study of Rate OR as a review activity prior to midterm or final exams. Students really enjoyed the real-life application and learned that some of their favorite vehicles are not as practical as they once thought!!

Students must figure out how much gas they will consume on a road trip and how much it will cost them to get to their final destination in a selected vehicle. Then they calculate the final prices if they were to have selected a different vehicle. Finally, they write a conclusion paragraph describing which vehicle they would choose and why.

Answer key included.

Peer evaluation included if used for group work.

Total Pages
5 pages
Answer Key
Included with rubric
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.50
Digital Download
More products from Math Made in Heaven
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up