Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division

Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Run a Lawn Mowing Business: | A Real Life Math Project | Multiplication Division
Subject
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

6 MB|37 pages
Share
Also included in:
  1. Ready to infuse real-life experience into your Math class? Math projects are a great way to do just that!This is a growing bundle of Math Projects and Escape Rooms. This means that they are not all complete yet. The advantage to purchasing the growing bundle is to get the discounted bundle pricing B
    $57.00
    $42.25
    Save $14.75
Product Description

Are you looking for a way to reinforce basic multiplication and division concepts in an engaging way that helps your students make connections? “Run a Lawn Mowing Business” is a real-life math project where students will complete THIRTEEN different multiplication and division tasks. This project will help your students see how multiplication and division are used in real life.

You might choose to print specific tasks to use during Math centers, or you might make a booklet out of all of the tasks and let your students choose which one to do when. The choice is yours.

Take a look at what you’ll find inside this math project:

TASK #1: Your Business Plan

Any new business needs a plan! Let’s think of a name, and then work with three different revenue and expense scenarios.

Skills: basic multiplication, multiplying a single-digit number by a multiple of 10, subtraction

TASK#2: ADVERTISING

Now that we’ve made a business plan, it’s time to get advertising! First we’ll make a poster to put up around town. Then we’ll take a look at two different print shops to see where the best deal is.

Skills: basic division facts

TASK #3: TAKING BOOKINGS

You’ve been advertising and now the bookings are coming in! You’re off to a great start! Now that we’ve got bookings, we’ll use a tally chart to figure out the estimated fuel expense and revenue for the eight weeks of summer.

Skills: basic multiplication facts, tally charts, addition

TASK #4: YOUR TRANSPORTATION PLAN

You and your dad will be building a trailer so that you can haul your lawn mower behind your bike. In this task we’ll work with the building of the trailer and the ride times to each yard.

Skills: basic multiplication and division, elapsed time

TASK#5: TIME TO MOW!

Your lawn mower is full of gas, your trailer is ready, and you are excited! In this task we’ll look at two of the yards you’ll be mowing. We’ll calculate the area to mow and work with other details such as flower gardens, fences, and length of time to mow.

Skills: multiplication by a multiple of 10, area of regular and irregular shapes, basic multiplication facts, basic division facts, elapsed time

TASK #6: UH OH…A BREAKDOWN

Just as business was moving along smoothly, you make a big mistake. Solve the equations to find out what the mistake was.

Skills: basic multiplication and division facts

TASK #7: BACK IN BUSINESS

Your lawn mower is fixed, and you’re back in business! Let’s mow another lawn!

Skills: basic multiplication and division, area

TASK#8: SOLVING PROBLEMS

Being able to solve problems is a big part of running a business – and you seem to be solving a lot of them as you mow each lawn! Solve each problem.

Skills: basic multiplication and division, multi-step word problems

TASK #9: YOUR SAVINGS JARS

Summer is over, and you’ve managed to save up quite a bit of money! You know that it’s important to manage your earnings in a smart way, so you set up three different jars – saving, spending, and giving. Let’s see what’s in each jar.

Skills: basic multiplication facts, money

TASK #10: ENCOUNTERING OBSTACLES

Whether it’s trees, shrubs, gardens, or lawn decorations, there are always obstacles to work around while you’re mowing the lawn!

Skills: basic multiplication and division facts, fact families, perimeter

TASK #11: EXTRA JOBS

You’re finding that when you are working on mowing lawns, you are sometimes asked to do other things as well! Since you’re trying to save money, you’ll take all the work you can get!

Skills: basic multiplication and division facts, multi-step word problems

TASK #12: FINAL REVENUE AND EXPENSES

Summer is over and this summer job was a success! You had a lot of fun running your business, and you were able to save up quite a bit! Let’s take a look at final revenue and expenses for the summer.

Skills: basic multiplication, multiplying by 20, addition

TASK #13: SAVING, SPENDING, AND GIVING

Now for the fun part – figuring out how you will save, spend, and give. In this task we’ll work with each of those categories!

Skills: basic multiplication and division facts, money

*

*

WAYS TO USE MATH PROJECTS IN YOUR CLASSROOM:

Math projects are an ideal way to consolidate learning. I recommend using them as an engaging activity AFTER skills have been learned rather than during learning. You will likely find that engagement is very high and that your students ask to do more of these!

There are many ways to use math projects in your classroom. Some of the most popular are:

•a small-group or pairs activity

•a guided math activity to allow you to see where your students are struggling

•a fun, rewarding way to engage your early finishers

•a low-prep, easy-to-implement activity for a substitute teacher

Enjoy!

Shelley Gray

www.ShelleyGrayTeaching.com

Total Pages
37 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource
Loading...
$4.25
Digital Download
Shelley Gray

Shelley Gray

14,987 Followers
Follow
More products from Shelley Gray
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up