Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Shop Math Project

Shop Math Project
Product Description
In this Shop Math Project, students can work individually or in pairs. They will use division to investigate the running of an Ice Cream Shop.

Examples of questions included;

* The number of tables required for a certain amount of customers
* Working out the cost of individual items using the number sold and total spend
* Working out the number of items using the cost per item and total spend
* Wages of workers

Answer key is also included!

Have a question? Use the Product Q & A or email me at talesfrommissd@gmail.com

Find Related Products Here
Math Project School Celebration, Math Project Trip of a Lifetime


Always know about Freebies, Sales and New Products! ★Follow Me★

* TFMD Facebook
* TFMD Instagram
* TFMD Pinterest
* TFMD Blog

Math Project # Holiday # Celebration # Shop # Numbers # Division # Addition # Subtraction # Multiplication # Cost # Money # Math Worksheets # Design Task
Total Pages
14 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
Lifelong tool
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$4.50
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$4.50
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up