Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Shopping : An Introduction to Money and What Things Cost

Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Shopping : An Introduction to Money and  What Things Cost
Product Description
Shopping and Money Unit contains over 40 pages of material specifically designed for students with special learning needs, especially autism. This unit on money and shopping addresses the relative costs of items and currency in a simplified but rigorous way for students with diverse learning needs to make meaningful and authentic connections to the material. There are many opportunities for students to engage in repeated information on the value of money and how it relates to shopping. This repetition encourages true understanding of the value of money and relative cost of common items. Finally, many of the shopping and money activities include more than one version, suggestions for differentiation and options for presentation.

*****************************************************************************
Shopping and Money Unit includes:
• 14 page book on shopping and the cost of common items
• 16 money worksheets that reinforce this concept by having students match a picture of an object with an approximate cost. For example, would a gumball cost a dime or ten dollars?
• 4 circle maps to review the cost of certain items

Great for middle and high school life skills settings as well!
*****************************************************************************
Much of what I have learned about curriculum development is incorporated in these units. For example, do not be afraid of repetition. It is critical that students with significant disabilities get to experience material over several days to be able to fully assimilate what is being taught. Also, adding visual supports to your printables and class activities helps students be able to pay more attention to the content you are presenting rather than the mechanics of what is expected. Finally, ask questions. Good questions!! Regardless of the material, if we can ask students good questions it will push them to think more deeply than before.

As always please take a moment to leave feedback or post any questions you may have. Remember, you will gain credit toward future purchase on tpt as you leave more and more feedback!!

I am currently developing more units, and any feedback I get helps me make improvements in the future.

★★★I have many other complete math units available. Just click on the math tab to the left in my store.
Total Pages
47 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$4.00
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$4.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up