Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

Sixth Grade Math Practice or Homework Sheets Bundle

Grade Levels
6th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Compatible with 
    Activities
Pages
48 Student Pages & 48 Answer Keys
$25.00
Bundle
List Price:
$36.25
You Save:
$11.25
$25.00
Bundle
List Price:
$36.25
You Save:
$11.25
Share this resource
Compatible with Easel Activities
Some resources in this bundle can be made into interactive versions that students can complete on any device. Easel is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (5)

    Bonus

    Editable Template for Additional Practice Sheets

    Also included in

    1. Practice makes progress, right? Each of the included Practice Sheet for standards (some broken down into separate parts depending on skill) for Sixth, Seventh, and Eighth Grade are easy to use and implement for extra practice, homework, or even a quick assessment.This Download includes:48 Practice S
      $70.00
      $97.25
      Save $27.25
    2. Practice makes progress, right? Each of the included Practice Sheet for standards (some broken down into separate parts depending on skill) for 6th Grade are easy to use and implement for extra practice, homework, or even a quick assessment.This Download includes:Alignment Documents for Texas Essent
      $57.20
      $71.50
      Save $14.30

    Description

    Are you looking for an EASY TO USE and quick printable to review each skill aligned to the standards for 6th Grade? never fear because they are here!

    This Download includes:

    → 48 Practice Sheets (each have an I Can statement, room to show work, and a reflection component) sorted into the given strands (Number System, Expressions and Equations, Ratios and Proportions, Geometry and Statistics and Probability)

    → Answer key for EACH Practice Sheet located at the end of each strand in the same format

    EDITABLE template to create your own homework sheets for differentiation and aligned to your standards

    ***These Practice Sheets for all 6th Grade Math strands are each available independently as well in my TpT store.

    ***Looking for 5th Grade Practice Sheets? Check them out by clicking here.

    ***Looking for 7th Grade Practice Sheets? Check them out by clicking here.

    ***Looking for 8th Grade Practice Sheets? Check them out by clicking here.

    *************************

    Click here to visit my teaching blog, Smith Curriculum and Consulting

    Did you know that you can get CREDITS for future purchase by leaving feedback on each of your purchases? Simply navigate to the My Purchases page and next to each download you will be able to leave a star rating and comments about the activities you have purchased. I truly value your feedback and take into account each and every word left.

    Please email me here with any questions or comments.

    *************************

    Personal Copyright: The purchase of this product allows you to use these activities in your personal classroom for your students. You may continue to use them each year but you may not share the activities with other teachers unless additional licenses are purchased. The license for this purchase is NON-TRANSFERABLE. Site and District Licenses are also available.

    Flippables® and Interactivities® are trademarks of FormulaFun, Inc., and are registered in the United States and abroad. The trademarks and names of other companies and products mentioned herein are the property of their respective owners. Copyright © Smith Curriculum and Consulting, Inc. All rights reserved.

    Total Pages
    48 Student Pages & 48 Answer Keys
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up