Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework

Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Systems of Equations Word Problems - Notes & Homework
Product Description
This product includes in class notes and a corresponding homework assignment to teach students how to set up and solve systems of equations word problems.

The homework consists of 12 problems similar to the examples in the in class notes. Each problem has a place for the students to write the system, show their work, and give the answer. This is 4 pages worth of homework. You may choose to divide this up into multiple days or just use a few of the pages as homework and the rest as warm ups. For this reason I have not numbered the problems.

Answer key included.

Please view the preview to view of page of the notes and a page of the homework.

Types of Problems Included
The in class notes includes 15 system word problems over the following categories:
• Mystery Numbers - “The difference of two numbers is 34 and their sum is 338. Find the numbers.”
• People Have Money - “Alyssa has $75 less than three times Eric. Together they have $900.”
• Coins - “Isaiah has $7.15 in Dimes and Nickels. He has a total of 91 coins.”
• Break Even - “A computer company sells laptops for $400. It costs $120 to make each laptop and they spent $2000 in initial startup costs. How many laptops must they make to break even?”
• How Much Things Cost - “Three erasers and five pencils cost $7.55. 6 erasers and 12 pencils cost $17.40. How much does 1 eraser cost? How much does 1 pencil cost?”
• Ticket Type Problems - “The Odyssey Rockets Basketball team charges $5 for adult tickets and $2 for student tickets. Last night made $546 and sold 183 tickets. How many adult and student tickets did they sell?”

Similar Activities
o Click Here for more Systems of Equations activities

This product is also part of the following money saving bundles
Systems of Equations Bundle
Algebra 1 Bundle - All My Algebra Products for 1 Low Price


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
©Copyright Amazing Mathematics LLC
This product is to be used by the original purchaser only.
This product can NOT be uploaded to the internet by the purchaser.
Doing so is a violation of the copyright of this product.
Copying for more than one teacher, or for an entire department, school,
or school system is prohibited.
This product may not be distributed or displayed digitally for public view, uploaded to school or district websites, distributed via email, or submitted to file sharing sites.
The unauthorized reproduction or distribution of a copyrighted work is illegal.
Criminal copyright infringement, including infringement without monetary gain, is investigated by the FBI and is punishable by fines and federal imprisonment.

Total Pages
12 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 hours
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.00
Digital Download
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up