Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet

Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

2 MB|32 pages
Share
Product Description
Open your students’ eyes about what it REALLY costs for a holiday dinner! This 32-page math activity packet is filled with thought provoking questions and data for students to analyze.

Activity 1 is based on comparative data from the American Farm Bureau Federation and includes average prices for two years. Students interpret charts/tables to make comparisons of data as they learn what it costs to serve a traditional Thanksgiving Dinner for a group of 10. Students do calculations, find increases and decreases, and make judgments about realistic choices and amounts. In addition, they use newspaper ads to compare current prices with those average prices supplied by the American Farm Bureau. They must provide evidence for their data and state reasons for their opinions.

Activity 2 requires students to compare the price of a pre-cooked, purchased Thanksgiving Dinner to the home-cooked one. In another activity, they create a menu, find the prices for the menu items, and compare their individualized meal to the Market Basket meal and to the pre-cooked, purchased meal. They also compare all these options to the choice of “Fast Food,” and they learn what adding tax and tips does to a purchased meal.

Lively discussions occur as students discover what it REALLY costs to make that big dinner happen! Complete keys for the teacher are included as well as a Student Learning Contract, a Project Evaluation Rubric, and directions for putting the project all together in a booklet. This project will liven up your November math and keep students engaged! PROJECT IS UPDATED ANNUALLY FOR THE CURRENT YEAR.
Total Pages
32 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$7.00
Digital Download
List Price:
$8.50
You Save:
18%
More products from Create 'n Time
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up