Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

Ten-Minute Grammar: FULL YEAR

Arik Durfee
7k Followers
Grade Levels
7th - 9th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
600+
$50.00
List Price:
$60.00
You Save:
$10.00
$50.00
List Price:
$60.00
You Save:
$10.00
Share this resource
Arik Durfee
7k Followers

Also included in

  1. With one purchase, get access to every single product in my store! And not only that, as I add new products in the future, you'll get access to those as well!Nearly $500 worth of products, which means you'd be saving almost $200!Included in this purchase: TEN-MINUTE GRAMMAR – A comprehensive, yearlo
    $300.00
    $487.00
    Save $187.00

Description

A $120.00 value, this GIGANTIC bundle download of thirty products: a nine-month program covering a wide range of grammar concepts complete with daily bell ringers, worksheets, quizzes, final exams, teacher's guides, and more!

Ten-Minute Grammar is a comprehensive grammar curriculum based on the Common Core Standards for seventh-grade, eighth-grade, or ninth-grade students. Using only the first ten minutes of each day, a series of twenty-seven individual units will help students learn a range of grammar skills that build on one another.

(If you already purchased TRIMESTER ONE and would like to purchase the rest of the program, CLICK HERE!)


This download is a bundle of the following products:

TRIMESTER ONE - $25.00
* #1 - Proofreading Marks - $4.50
* #2 - Homophones Spelling Lesson One - $4.50
* #3 - Nouns and Verbs - $4.50
* #4 - Capitalization - $4.50
* #5 - Pronoun Problems - $4.50
* #6 - Types of Verbs - $4.50
* #7 - Verbals--Gerunds and Infinitives - $4.50
* #8 - Homophones Spelling Lesson Two - $4.50
* #9 - Verb Phrases - $4.99
TRIMESTER TWO - $25.00
* #10 - Subjects and Predicates - Currently Free
* #11 - Independent Clauses - $4.50
* #12 - Simple and Compound Sentences - $4.50
* #13 - Subordinate Clauses - $4.50
* #14 - Complex and Compound-Complex Sentences - $4.50
* #15 - Verb Problems - $4.50
* #16 - Comma Rules Lesson One - $4.50
* #17 - Comma Rules Lesson Two - $4.99
* #18 - Run-Ons, Comma Splices, and Fragments - $4.50
TRIMESTER THREE - $25.00
* #19 - Using Quotations - $4.99
* #20 - Adjectives and Adverbs - $4.50
* #21 - Modifier Phrases - $4.99
* #22 - Using Conjunctions - $4.99
* #23 - Prepositions - $4.50
* #24 - Suffixes - $4.50
* #25 - Active vs. Passive Voice - $4.50
* #26 - Colons and Semicolons - $4.50
* #27 - Apostrophes and Hyphens - $4.50

For more information about individual units, click on the links above. Be sure to check out the reviews.

And for a way to keep the grammar concepts in these units constantly in students' minds, check you my Grammar Word Wall mini posters!

Also be sure to check out my Ten-Minute Grammar PPT Games for a great way to review the concepts taught in these units!

This bundle download will save you money and give you everything you need to teach grammar all year long--you won't have to plan a single grammar lesson or create a single quiz yourself!

If you enjoy this product, please FOLLOW my store and don't forget to WRITE A REVIEW!


Created by Arik Durfee
Total Pages
600+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Apply knowledge of language to understand how language functions in different contexts, to make effective choices for meaning or style, and to comprehend more fully when reading or listening.
Demonstrate command of the conventions of standard English capitalization, punctuation, and spelling when writing.
Demonstrate command of the conventions of standard English grammar and usage when writing or speaking.
Develop and strengthen writing as needed by planning, revising, editing, rewriting, or trying a new approach.
Write and edit work so that it conforms to the guidelines in a style manual (e.g., MLA Handbook, Turabian’s Manual for Writers) appropriate for the discipline and writing type.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up