Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th

Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Thanksgiving Menu Math - 5th and 6th
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

14 MB|19 pages
Share
Product Description
This Thanksgiving math activity gives students practice with adding, subtracting, multiplying, and dividing decimals. ***Check out the last page of the preview file for a free page***

The Georgia Standards of Excellence and Common Core Standards used:
5.NBT.7 Add, subtract, multiply, divide decimals.
6.NS.3 Fluently add, subtract, multiply, and divide multi-digit decimals using the standard algorithm for each operation.

This Thanksgiving Menu Math activity contains two story problems. Each involves multiplying and dividing decimals. Students will need to calculate the cost of groceries for a Thanksgiving feast. Once they have found the cost of each item, they will need to add them together to find the total cost of groceries. From there, they will need to use division of decimals to find out the cost per person for a Thanksgiving dinner.

The second story problem also contains an enrichment activity in which students will need to apply coupons to the grocery list to find out a revised total cost of groceries, as well as the cost per person.

Product Description

What You Get
✽ An introduction mini-lesson (8 slides to introduce sales tax, cost per person, and discounts)
✽ 4 Fake restaurant receipts for students to calculate subtotal, tax, and total. This may be used as a partner activity, exit ticket, etc.
✽ 2 story problems for students to calculate the cost of groceries for a Thanksgiving feast (the story problems included are differentiated for varying levels of students). The second story problem also contains an enrichment activity in which students will need to apply coupons to the grocery list to find out a revised total cost of groceries, as well as the cost per person.

You may also enjoy:
5th Grade Math Assessment Resource MEGA Bundle
Task Tents™ for review:
Math Task Tents™
ELA Task Tents™
Social Studies Task Tents™
Science Task Tents™


You can follow me for the latest news on products and sales.
e-mail me if you have any questions
Pinterest
Facebook
Blog
Instagram: @terrysteachingtidbits

© 2016 Terry’s Teaching Tidbits. All products purchased from © Terry’s Teaching Tidbits are intended for single classroom use only. The reproduction of any part of this or any other product by © Terry’s Teaching Tidbits is strictly prohibited. Copying any part of this (or any) product in any form (even on a personal or classroom website) is strictly forbidden. Doing so is in violation of the Digital Millennium Copyright Act (DCMA).
Total Pages
19 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 hours
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
More products from Terry's Teaching Tidbits
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$4.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up