The Cost of Feeding Olympians - Multiplying and Dividing Decimals

Subjects
Grade Levels
6th, 7th, 8th
Common Core Standards
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.08 MB   |   7 pages

PRODUCT DESCRIPTION

American Pi - The Cost of Feeding Olympians - Multiplying and Dividing Decimals

This real world activity has students work the find the cost of feeding all of the Olympians and their coaches for the Olympics. Students must research the cost of each item and then find the total cost of purchasing the needed amount of that item. They will find the total cost and the unit rate.

This activity is tiered (1-low, 2-mid, 3-high). Each level has more questions than the previous one. As the level increases, students are also required to do more calculations to find the total cost for each item.

You can use this activity in class to ensure your students are all covering the same concept but at their individual levels of mastery.

Skills used: multiply decimals, divide decimals, justify/explain answers, rate and unit rate
Total Pages
7
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 hour

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$1.95
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (0 Followers)
$1.95
Digital Download
ADD ONE TO CART
The Cost of Feeding Olympians - Multiplying and Dividing Decimals
The Cost of Feeding Olympians - Multiplying and Dividing Decimals
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up