Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"

The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
The Cost of being a teen parent GAME "Is the Price Right?"
Product Description
This is an excellent game I created to play "Is the Price Right?" to have students estimate the costs of items such as diapers, cribs, formulas, etc. There are included timers and transitions BUILT INTO THE SLIDES that flow smoothly along with music. All you have to do is click !

Please see the preview file that has a few of the slides for you to see before purchasing.

This game is also included in my discounted bundle of Teen Parenting, as well as my ENTIRE COURSE for Lifetime Wellness Bundle.

Click here for the Teen Parent Costs Unit

Click here for my LIFETIME WELLNESS WHOLE COURSE BUNDLE

Click here to view my other products on my TPT store
Total Pages
21 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$4.00
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$4.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up