The Real Price of "The Twelve Days of Christmas"

The Real Price of "The Twelve Days of Christmas"
The Real Price of "The Twelve Days of Christmas"
The Real Price of "The Twelve Days of Christmas"
The Real Price of "The Twelve Days of Christmas"
The Real Price of "The Twelve Days of Christmas"
The Real Price of "The Twelve Days of Christmas"
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

1 MB|8 Pages
Share
Product Description
Overview:

We’ve all heard the famous “Twelve Days of Christmas” song, but have you ever stopped to think about just how much it would cost to actually purchase all of those presents?

Throughout this math task you will take a closer look at the cost of each of the 12 presents that are purchased throughout this song. You will then calculate the total cost per day, compare prices, and calculate the total cost for the entire 12 days! You may be surprised at just how expensive that
swan-a-swimming really is!

This task includes:
A Price List for Each of the 12 Days
Three Differentiated Math Tasks
One Bonus Task

*Students may be asked to complete all three tasks in order or the tasks may be used as a differentiated lesson in which students receive a task based on their individual abilities.
Total Pages
8 Pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
More products from Creative Classroom Helpers
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$4.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up