The True Cost of the Twelve Days of Christmas

The True Cost of the Twelve Days of Christmas
The True Cost of the Twelve Days of Christmas
The True Cost of the Twelve Days of Christmas
The True Cost of the Twelve Days of Christmas
The True Cost of the Twelve Days of Christmas
The True Cost of the Twelve Days of Christmas
The True Cost of the Twelve Days of Christmas
The True Cost of the Twelve Days of Christmas
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

415 KB
Share
Product Description
This is a multi-disciplinary lesson, covering 5th grade math and writing standards. Students will use modern pricing data to calculate how much it would cost to purchase the items listed in the song, "The Twelve Days of Christmas." Students will multiply up to 4 digit decimals and whole numbers by 1 and 2 digit whole numbers. They will also add 12 numbers, with and without decimals, as well as divide by a single digit divisor. Also included are opinion writing prompts, as well an extension activity allowing them to create their own Twelve Days of Christmas, researching the pricing and adding the totals.
Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.99
Digital Download
More products from Jennifer Juday
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.99
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up