The Ultimate Long Division Lesson Unit: 4 lessons in 1!

The Ultimate Long Division Lesson Unit: 4 lessons in 1!
Grade Levels
4th
Common Core Standards
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.73 MB   |   8 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Long Division - 4 LESSONS IN ONE!
This fantastic unit gives life to long division.
Through four easy-to-teach lessons, students not only learn how to do long division, but also why each step in the process is there. All while having fun on the playground! For the first time, your students will love doing long division.
____________________________________________________
Long division is often the most confusing part of 4th grade math. Students struggle learning it because each step feels tedious and meaningless. Divide, Multiply, Subtract, Bring Down.

"Why?," students always ask.

"Why multiply?"

"Why subtract?"

"I thought this was DIVISION!?"

This Monkey Bar Math unit eliminates the confusion. It taps into students’ innate understanding of dividing things to create their own meaning of the process.

The situation is simple, students are split into teams and tasked with getting a certain number of "points" on the playground. How many points does each person need to get? That, right there, is the problem.

For this activity, long division serves its purpose perfectly as a "points" record keeper. It keeps track of each little step in a long problem. It keeps everything organized. It no longer confuses kids, it helps them instead! We love things that help us!

When the logic behind the algorithm is transparent, and each step can be connected to your movements and the playground, the process becomes meaningful.

This is how long division should be learned.
Total Pages
8
Answer Key
N/A
Teaching Duration
4 Days

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$5.99
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (3 Followers)
$5.99
Digital Download
ADD ONE TO CART
The Ultimate Long Division Lesson Unit: 4 lessons in 1!