Third Grade Math & ELA Homework: Fall {Bundle}

Rated 5 out of 5, based on 8 reviews
8 Ratings
Laugh Eat Learn
3.8k Followers
Grade Levels
3rd
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
72 pages
$16.20
List Price:
$18.00
You Save:
$1.80
Bundle
$16.20
List Price:
$18.00
You Save:
$1.80
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Laugh Eat Learn
3.8k Followers

Products in this Bundle (3)

    Also included in
    1. Students (and teachers!) will love these simple weekly homework packets! These easy to use homework packets can continue to practice their Math and ELA at home with their families in a quick and simple manner. Homework packets are made with a teacher in mind: standards on each page, two per page mak
      Price $59.40Original Price $66.00Save $6.60

    Description

    Students (and teachers!) will love these simple weekly homework packets! These easy to use homework packets can continue to practice their Math and ELA at home with their families in a quick and simple manner. Homework packets are made with a teacher in mind: standards on each page, two per page making it VERY easy to copy, staple and cut in half, and are completely aligned with common core and can be interchangeable throughout the other months I've created for Third Graders.

    Included

    3rd Grade Weekly Homework Packets: September!

    3rd Grade Weekly Homework Packets: October!

    3rd Grade Weekly Homework Packets: November!

    You May Also Like

    My Other Third Grade Homework Packets

    Matching Brag Tags

    Terms Of Use

    All ideas are mine unless otherwise stated. Please note that this product is for one teacher/classroom only and not to be shared in any matter. Additional licenses can be purchased through my TPT store at a discounted rate. If there are any questions, comments or changes you need feel free to email me at laugheatlearn@gmail.com and don't forget to review!

    © Alexis Sanchez from Laugh Eat Learn. All rights reserved.

    You can also connect with me and find many activities

    and strategies over at my blog Laugh Eat Learn.

    Total Pages
    72 pages
    Answer Key
    N/A
    Teaching Duration
    N/A
    Report this resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Understand division as an unknown-factor problem. For example, find 32 ÷ 8 by finding the number that makes 32 when multiplied by 8.
    Distinguish their own point of view from that of the author of a text.
    Use information gained from illustrations (e.g., maps, photographs) and the words in a text to demonstrate understanding of the text (e.g., where, when, why, and how key events occur).
    Describe the logical connection between particular sentences and paragraphs in a text (e.g., comparison, cause/effect, first/second/third in a sequence).
    By the end of the year, read and comprehend informational texts, including history/social studies, science, and technical texts, at the high end of the grades 2–3 text complexity band independently and proficiently.

    Reviews

    Questions & Answers

    3.8k Followers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up