Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Unit Cost- Better Deal Activity

Unit Cost- Better Deal Activity
Unit Cost- Better Deal Activity
Unit Cost- Better Deal Activity
Unit Cost- Better Deal Activity
Unit Cost- Better Deal Activity
Unit Cost- Better Deal Activity
Unit Cost- Better Deal Activity
Unit Cost- Better Deal Activity
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

429 KB|4 pages
Share
Product Description
This activity has students look through two different pre-made "circulars" and compare unit cost. There is a recording sheet as well as extension questions for the early-finishers. See Preview.
Total Pages
4 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
50 minutes
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Masella Math
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up