Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets

Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Unit Cost - Find for a Friend - Fun Activity or 10 Worksheets
Grade Levels
Product Rating
4.0
2 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

2 MB|23 pages
Share
Product Description
120 total unit cost calculation problems!

Objective: To allow students to practice finding unit cost, including calculating with fractions and decimals.
Preparation:
• Print off an assortment of the templates included (or print a class set to laminate).
• There are TEN different templates included, so that students can’t just calculate one unit cost and go around and put that same answer on other student’s papers.
• The TEN different templates also offer an option to print 5 for one time of playing the game, print 5 more for playing the game a second time, etc.
• Could also be used as 10 different cost rate worksheets (a total of 120 unique unit rate problems included!)

Complete Scanned solutions available at end of product. Please see the PREVIEW FILE for an overview of entire product.

Please visit my math BLOG: WWW.DebbiesLemonadeStand.COM or e-mail me: DebbiesLemonadeStand@Charter.net.
Total Pages
23 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
50 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.50
Digital Download
More products from Debbie's Lemonade Stand
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up