Unit Costs Task Cards

Unit Costs Task Cards
Unit Costs Task Cards
Unit Costs Task Cards
Unit Costs Task Cards
Unit Costs Task Cards
Unit Costs Task Cards
Product Rating
4.0
3 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

4 MB|42 pages
Share
Product Description
This activity will teach the student how to determine the most economical item to buy based on its quantity or weight versus the unit price. The student will use the basic operations of mathematics and problem solving skills to determine the most economical item to buy.
Many common core standards will be met by completing this activity.
Here are some additional activities that may interest you.

The Need for Problem Solving Skills. Freebie
The Need for Problem Solving Skills.

Building Math Skills from the Ground Up.
Building Math Skills from the Ground Up.

Applied Word Problems.
Applied Word Problems.

Math in Action Series Book 2
Math in Action Series Book 2.

The Basics of Data Analysis. Freebie.
The Basics of Data Analysis. Freebie.

Total Pages
42 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
avatar

MrNick1

133 Followers
Follow
More products from MrNick1
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up