Unit Price

Unit Price
Unit Price
Unit Price
Unit Price
Subjects
Grade Levels
5th, 6th, 7th
Common Core Standards
Product Rating
4.0
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.47 MB   |   14 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Here is a quick powerpoint to introduce or review unit price with your students. There is a student note page so they can calculate the unit price with you. Included is also a homework sheet, and small project for students to go to a grocery store, choosing items that they enjoy, and calculating unit price.
Total Pages
14
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
30 Minutes

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
5 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (106 Followers)
$2.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Price
Unit Price
Unit Price
Unit Price
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up