Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Unit Price - Calculating the Best Buy Project

Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Unit Price - Calculating the Best Buy Project
Grade Levels
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

273 KB|5 pages
Share
Product Description
This group project is fun, and solidifies the concept of Unit Price/Calculating the Best Buy into a student's skillset better than any other activity I have used. It is designed to last 2-3 50-minute class periods but I left it in Microsoft Word format so that you can easily edit it to meet your needs.

This could be done individually, but is designed to be done in small groups of 3-4 students.

After some instruction, students are required to find actual items in sale advertisements and compare prices to find the "best buy" for the selected items.

*** This file is EDITABLE so that you may customize it to meet your own needs - add more products for students to compare, change the challenge questions, etc. ***

Please visit my math BLOG: WWW.DebbiesLemonadeStand.COM or e-mail me: DebbiesLemonadeStand@Charter.net.
Total Pages
5 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 hours
Report this Resource
Loading...
$2.50
Digital Download
More products from Debbie's Lemonade Stand
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$2.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up