Unit Price - Unit Cost - Comparison Worksheet

Grade Levels
6th, 7th, 8th
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
4.0
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.51 MB   |   4 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Give your students practice calculating and comparing unit cost with these twenty basic math problems. Additionally, there is the opportunity to have students write six of their own problems to extend learning.

Answer key included.
-----------------------------------------------------------------------------------
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2 Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3b Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Please visit my math BLOG: WWW.DebbiesLemonadeStand.COM or e-mail me: DebbiesLemonadeStand@Charter.net.
Total Pages
4
Answer Key
Included
Teaching Duration
50 Minutes

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
7 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$1.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (188 Followers)
$1.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Price - Unit Cost - Comparison Worksheet
Unit Price - Unit Cost - Comparison Worksheet
Unit Price - Unit Cost - Comparison Worksheet
Unit Price - Unit Cost - Comparison Worksheet